Ćwicz, żeby zachować młodość. Siedzący styl życia sprawia, że szybciej skracają się telomery, struktury, które mają wpływ na proces starzenia się.
Jeśli młodo wyglądasz, z większym prawdopodobieństwem pożyjesz dłużej niż twoi rówieśnicy, którym daje się „na pierwszy rzut oka" więcej lat.
Zewsząd dowiadujemy się co robić, by zachować młody wygląd i stan umysłu, ale starość nie powinna być widziana w czarnych barwach. Owszem, może wiązać się ze spadkiem fizycznych możliwości, koniecznością walki z określonymi chorobami, czy pewnymi problemami poznawczymi, ale to nie jest cały jej obraz. Dla odmiany, zerknij, co można zyskać dzięki starszemu wiekowi.
Prognozy na kolejne lata nie pozostawiają złudzeń. Proces starzenia się społeczeństwa systematycznie postępuje. Ostatnie dane wskazują, że w Polsce żyje ponad 9 mln seniorów, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie nawet o ponad 40%. W kolejnych latach zwiększy się też populacja osób w wieku 60-79 lat, a po 2026 roku dynamicznie wzrośnie liczba 80-latków. Żyjemy dłużej i aktywniej, a od życia chcemy więcej. Jak na te zmiany zapatruje się branża projektowa? Czy demografia w designie ma znaczenie? Przekonamy się już w październiku podczas Łódź Design Festival.
Dzisiejsi siedemdziesięciolatkowie są jak niegdysiejsi sześćdziesięcioatkowie. Granica biologicznej starości się przesuwa.
Badania pokazują, że zwierzęta mogą odgrywać ważną rolę w aktywnym starzeniu się w dobrym zdrowiu. Korzyści dla zdrowia starzejącego się społeczeństwa, przekładają się na niższe koszty opieki zdrowotnej.
Młodzi Polacy nie dostrzegają zmieniających się potrzeb seniorów. Zdecydowana większość z nich uważa, że marzeniem ich rodziców na emeryturze jest opieka nad wnukami, praca w ogródku lub spędzanie czasu na rozwiązywaniu krzyżówek. Tymczasem ponad 40 proc. seniorów czas po zakończeniu kariery zawodowej chce przeznaczyć na rozwój osobisty, m.in. studia na uniwersytetach III wieku, naukę języków obcych i wycieczki.
Wraz z upływem czasu ludzie stają się bardziej optymistyczni i bardziej doceniają jakość swojego życia.
Bujany fotel, ogródek i wnuki? Jeśli tak sobie wyobrażamy wymarzoną przez naszych rodziców emeryturę, to jesteśmy w błędzie, bo z perspektywy współczesnych polskich seniorów wygląda to zgoła odmiennie. Te zmiany uwidaczniają się najmocniej, kiedy odpowiedzi seniorów zostaną zestawione z odpowiedziami na te same pytania zadane pokoleniu ich dorosłych dzieci. O ile czterdziestolatkowie wciąż trwają w tradycyjnych wyobrażeniach o spokojnej starości, to sami seniorzy udowadniają, że ich aspiracje i plany na najbliższe lata, to coś więcej niż wspomniany wygodny fotel, kapcie i pielenie grządek.
84 proc. osób w wieku 50+ deklaruje, że uprawia aktywność fizyczną, a 60 proc. z nich, że robi to codziennie lub prawie codziennie. Podstawową formą akywności są spacery i marsze. Blisko połowa badanych w ciągu ostatniego roku nie poniosła żadnych wydatków na aktywność fizyczną. Dla większości badanych ważnym sposobem dbania o zdrowie jest przyjmowanie leków. Osoby aktywne fizycznie zażywają ich mniej i częściej zdrowiej się odżywiają - wynika z badania Santander Consumer Bank - „Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50+".
Jeśli w jakimś regionie następuje klęska żywiołowa i ludzie zmuszeni są do opuszczenia swych domów, przeżywają ogromną traumę, która może mieć istotny wpływ na zdrowie umysłu. Okazuje się, że seniorzy, którzy muszą być ewakuowani, są bardziej narażeni na demencję.
Poczucie szczęścia do pewnego stopnia może zależeć od płci i wieku. W jednym okresie życia to panie są szcześliwsze, w innym - panowie.
Człowiek starszy nie ma wyboru, musi się godzić ze wszystkim – mówi 90-letnia pani Krystyna. Nie może tak być – alarmuje Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”” i zachęca do zaangażowania się w akcję Godność się nie starzeje!
Na początku października już po raz siódmy odbędzie się Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych PUMA 2016. Tradycyjnie, oprócz przeglądu organizatorzy zaplanowali konferencję naukowo-szkoleniową, w tym roku w całości poświęconą starzeniu się.
Z czym kojarzy nam się starość? Czego doświadczają współcześni seniorzy i jakie stoją przed nimi wyzwania? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy odbywającej się we Wrocławiu interdyscyplinarnej konferencji pod tytułem: „Nic już nie muszę!" Blaski i cienie późnej dorosłości