1- go października 2007 roku w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbędzie się konferencja „Wizerunek osób starszych w mediach”. Przedsięwzięcie ma na celu przestawienie nowatorskiego raportu podsumowującego miesięczne obserwacje prasy, radia i telewizji w zakresie wizerunku starości i osób starszych w mediach. Konferencji patronuje portal Senior.pl.
Eutanazja jest różnie definiowana, najczęściej używanymi synonimicznymi określeniami są tu: „pomoc w umieraniu” lub „wspomagane samobójstwo”. Jednym z warunków podjęcia działania tego rodzaju (w krajach, gdzie eutanazja jest dozwolona) jest jednoznaczne wyrażenie woli pacjenta będącego w pełni świadomym i zdrowym psychicznie.
Wiek emerytalny to czas, o którym większość osób myśli z obawą i lękiem, u podłoża takiego postrzegania starości leżą w dużej mierze stereotypy. Zwykło się, bowiem zakładać, iż osoby, które zakończyły aktywność zawodową większość czasu spędzają przed telewizorem, a ich główną rozrywką są spotkania z rodziną. Starsi Polacy potwierdzają, iż opieka nad wnukami sprawia im przyjemność, nie oznacza to jednak, iż musi ona stanowić ich jedyne zajęcie.
Badania przeprowadzone przez Susan Turk Charles z Uniwersytetu Południowej Kalifornii dowodzą, że wraz z wiekiem, ludzie stają się bardziej pogodni i mają lepszy humor. Osoby młodsze znacznie częściej wpadają w depresję, nie potrafią poradzić sobie z negatywnymi emocjami, częściej czują się niezrozumiani. Dojrzałe osoby są radosne i mają lepsze samopoczucie.
Wszyscy wiemy, że zatrzymanie czasu jest niemożliwe, dni mijają, a my stajemy się coraz starsi. Natury nie da się oszukać, z drugiej jednak strony to czy czujemy się młodo czy staro się czujemy w dużej mierze zależy od nas samych.
Niemal 40% lekarzy to osoby w wieku przedemerytalnym, bądź nawet ten wiek dawno już przekroczyli. Coraz częściej zdarza się pacjentom spotykać w gabinetach siedemdziesięcioletnich nawet doktorów. Młodsi medycy masowo emigrują - informuje Życie Warszwy.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w lutym wynika, że zainteresowanie Polaków własną starością wyraźnie wzrosło. Polacy myślą o starości nie tylko częściej niż kilka lat temu, ale też intensywniej.
Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych (Department of Economic and Social Affairs- DESA) ONZ przygotował opracowanie dotyczące zmian liczby ludności na świecie i zjawiska starzenia się niektórych społeczeństw. Wynika z niego, że do 2050 roku światowa populacja wzrośnie z aktualnego poziomu 6,7 miliardów o 2,5 miliarda. Liczba ludzi powyżej 60 roku życia zaś w 2006 roku wynosiła 688 milionów, a w 2050 przekroczy 2 miliardy. Po raz pierwszy w historii populacja osób starszych będzie większa niż dziecięca (0-14 lat). Najwięcej seniorów będzie zamieszkiwało Azję (54%), drugie miejsce zajmie pod tym względem Europa (22%).
Według przeprowadzonego ostatnio badania CBOS, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w starszym wieku, coraz bardziej są zainteresowani tym etapem życia. Sądzą jednocześnie, że seniorzy nierzadko doświadczają braku życzliwości i zrozumienia ze strony społeczeństwa.
Respondenci w badaniu CBOS pt. „Między starością a młodością” odpowiadali najczęściej, że młodość kończy w wieku 35 lat i trzech miesięcy, a starość zaczyna się w wieku 61 lat i ośmiu miesięcy. Pomiędzy tymi granicznymi wskazaniami jest wiek średni.
W domu opieki w Memphis w stanie Tennessee w sędziwym wieku 116 lat zmarła Elizabeth "Lizzie" Bolden, przez wielu uważana za najstarszego żyjącego człowieka na świecie. Kobieta od dwóch lat niedomagała z powodu przebytego wylewu krwi do mózgu.
Starzenie się społeczeństwa to jeden z częstszych tematów badań socjologicznych. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na marginalizacje życia starszych osób, podkreślając, iż seniorzy bardzo często pozbawieni są opieki i wsparcia. Do nieco innych wniosków doszli amerykańscy demografowie, którzy skupili się na pozytywnych aspektach jesieni życia. Twierdzą oni, że seniorzy żyją nie tylko dłużej, ale i zdrowiej, zaś zachowanie dobrej kondycji psychofizycznej pozawala im cieszyć się kontaktem z najbliższą rodziną do naprawdę później starości – informuje New York Times.
Blisko czterdzieści procent Brytyjczyków zrezygnowałoby z seksu, jeśli alternatywą byłoby długie życie. Życie do 100 lat bez seksualnych uniesień wybrała połowa kobiet i ponad 30 procent mężczyzn.
W ostatnią niedzielę, w wieku 116 lat zmarła najstarsza kobieta świata Maria Esther de Capovilla. Jak twierdzą krewni, kluczem do jej długowieczności było ośle mleko.
Proces starzenia się populacji brytyjskiej trwa. Liczba osób powyżej 85 roku życia wzrosła w latach 2004-2005 o 6%.