Każdy chce dożyć sędziwego wieku, ale nikt nie chce doświadczać problemów wynikającycjh ze starości. Teraz naukowcy z University of Connecticut zademonstrowali leczenie, które może wydłużyć życie i wigor aż do samego końca.
Ludzie w średnim i starszym wieku uważają, że starość zaczyna się później niż myśleli ich rówieśnicy kilkadziesiąt lat temu.
Szybkość umysłowa (mental speed), tj. szybkość, z jaką zajmujemy się sprawami wymagającymi niezwłocznego podejmowania decyzji, nie zmienia się znacząco pomimo upływu lat.
Gniew i złość są bardziej szkodliwe dla zdrowia fizycznego osób starszych niż smutek. Wiążą się ze stanami zapalnymi, które z kolei sprzyjają przewlekłym chorobom, takim jak choroby serca, artretyzm i nowotwór.
Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło okres 2021-2030 Dekadą Zdrowego Starzenia się (Decade of Healthy Ageing).
Dowody na szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie mózgu są jasne, teraz jednak eksperci wskazali trzy kluczowe okresy w życiu, w których skutki alkoholu prawdopodobnie będą najsilniejsze.
Chcesz przedłużyć młodość, musisz ćwiczyć. Trzeba poświęcić na sport co najmniej kilkadziesiąt minut tygodniowo, by móc liczyć na dobre zdrowie i urodę w dalszych latach.
Starzenie ciągle jeszcze zbyt często kojarzy się głównie z problemami zdrowotnymi, tak jakby w seniorskim wieku nie było innych doświadczeń, planów, nadziei, etc. Zainspiruj się pozytywnymi przekonaniami o upływie czasu znanych kobiet.
Grecy używali określenia „akme" (najwyższy punkt, szczyt) m. in. na wiek, w którym człowiek uzyskuje pełnię swoich możliwości. Chodziło głównie o wiedzę i życiową mądrość, którym nie towarzyszyły jednocześnie problemy ze zdrowiem fizycznym charakterystyczne dla starszego wieku. Akme Grek osiągał po czterdziestce. Dzisiaj jednak granice fizycznej starości się znacznie przesunęły, więc taki szczyt przypada na szóstą i siódmą dekadę naszego życia. Oto, dlaczego można postulować, że to najlepszy życiowy etap.
"Srebrna gospodarka wobec wyzwań starzejącego się społeczeństwa" - tak brzmi hasło III Dni Gerontologii, które w tym roku odbedą się w dniach 25-26 października 2018 r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Kontakt z seniorami uwrażliwia i pomaga zrozumieć ich potrzeby. Prawie 75% respondentów badania „Polacy o starości” wskazuje, że udział w opiece nad seniorem powinna mieć rodzina, ale przy udziale profesjonalnych opiekunów w miejscu zamieszkania osoby starszej. Ponad połowa badanych Polaków postrzega swoją starość bardzo idyllicznie – planują rozwijać pasje i zainteresowania, podróżować, spacerować i czytać książki. Jak często Polacy myślą o starości, czy opiekują się osobami starszymi oraz czy pomagają swoim sąsiadom – to pokazują wyniki badania przeprowadzonego w ramach kampanii Zrozumieć starość.
Zgodnie z zapowiedziami ukazują się kolejne tomy Encyklopedii starzenia się, starości i niepełnosprawności - najbardziej przekrojowego na polskim rynku opracowania haseł związanych z seniorami i osobami niepełnosprawnymi. W najbliższym czasie zostanie wydany piąty, ostatni tom.
Mówi się, że język może ranić ostrzej niż nóż i to zarówno ze względu na samą treść wypowiadanych słów, i na formę wypowiedzi. Uczeni postanowili sprawdzić, jaki efekt ma używanie pewnych określeń na samopoczucie psychiczne seniorów.
Czy rozumiemy jak wygląda życie naszych rodziców czy dziadków, starszych znajomych lub sąsiadów? Jakie problemy napotykamy opiekując się niesamodzielnymi seniorami? Jak wyobrażamy sobie własną starość? W ramach kampanii Zrozumieć starość opracowano specjalne badanie „Polacy a starość”, które sprawdzi co wiemy o seniorach i ich potrzebach oraz w jaki sposób się o nich troszczymy.
Nakładem Stowarzyszenia Thesaurus Silesiae – Skarb Śląski w Katowicach został ogłoszony drukiem pierwszy tom Encyklopedii starości, starzenia się i niepełnosprawności, liczący prawie 600 stron druku. Kolejne cztery tomy będą ukazywać się sukcesywnie w drugim kwartale 2018 r. Redaktorem naukowym tej niezmiernie interesującej publikacji zbiorowej jest prof. zw. dr hab. Adam A. Zych, wieloletni profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.