W wielu badaniach wykazano, że kwas acetylosalicylowy może pomóc uchronić się przed rozmaitymi nowotworami. Teraz naukowcy Uniwersytetu w Newcastle informują, że lek może pomóc w zapobieganiu raka jelita grubego u osób z nadwagą.
Ludzie, których dieta jest bogata w pikantne przyprawy, mogą liczyć na dłuższe życie, mówią uczeni z Harvard School of Public Health.
U niektórych diabetyków już dwa lata po diagnozie mogą nastąpić problemy z przepływem krwi do mózgu, co często osłabia pamięć i zdolności myślenia.
Odkryto, w jaki sposób można odwrócić starzenie się mózgu i odmłodzić tkankę mięśniową. Nowo wynaleziony lek przydaje żywotności starym komórkom macierzystym w mózgu i mięśniom myszy.
Wcześniejsze badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza, nawet umiarkowane, może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Teraz przeprowadzono testy, z których wynika, że może prowadzić do mikroudarów i upośledzać funkcje poznawcze.
Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba autoimmunologiczna, będąca wynikiem nadaktywnego układu odpornościowego, która przyspiesza cykl produkcji komórek skóry. Objawia się w formie zgrubiałych, łuszczących się wykwitów na skórze. Szacuje się, że choroba ta dotyka 125 milionów ludzi na świecie. Choć łuszczyca może ujawnić się w każdym wieku, zwykle zapadają na nią osoby między 15 a 30 rokiem życia. Dotyka ona niemal w takim samym stopniu kobiety jak i mężczyzn.
Obchodzony 29 października Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę to okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Szacuje się, że na te dolegliwości choruje ponad milion Polaków. Codzienne życie pacjentów potrafi być bardzo uciążliwe.
Podczas wizyty w Polsce Dr Michael Tirant tłumaczył, jak stres wpływa na produkcję hormonów prozapalnych i co to ma wspólnego z wyglądem naszej skóry.
Współpraca z lekarzem, samodyscyplina i zmiana stylu życia – czy to wystarczy, by żyć normalnie z łuszczycą? Co jeszcze można zrobić, by ta nieuleczalna choroba nie przeszkadzała w codziennym życiu?
Jak wynika z kilkudziesięciu badań, E-papierosy w istocie nie pomagają ludziom w walce z nałogiem.
Arnika górska to popularne zioło w leczeniu chorób serca, bólów mięśni i stanów zapalnych. Jest raczej bezpieczna i uważana za skuteczną.
Chińskie zioło okazało się bardziej skuteczne u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów niż lek przeciwzapalny.
Wizyty w państwowych przychodniach sprowadzają się do krótkiej wymiany zdań pacjenta z lekarzem i wypisania recepty przez tego ostatniego. Australijski naukowiec doktor Michael Tirant przekonuje, jak ważne jest indywidualne podejście do chorego – dzięki niemu leczenie przynosi znacznie lepsze efekty.
Ból jest naszym "towarzyszem" życia i pełni w nim znaczącą rolę, informując dolegliwościach, ostrzegając przed rozwojem choroby. Niestety sprawia też cierpienie i dyskomfort, czasem trudne lub wręcz niemożliwe do zniesienia. Trudno więc uznać go za przyjaciela. Jak rozpoznać rodzaj bólu i stoczyć z nim skuteczną walkę?
Rozwój wielu chorób jest związany z przewlekłym stanem zapalnym, więc jego minimalizowanie to dobry sposób na zadbanie o swoje zdrowie. Odpowiednia dieta daje większe szanse na uniknięcie rozmaitych dolegliwości.