Po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekret z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z przepisami Konstytucji PRL i Konstytucji RP.
Program pierwszy Telewizji Polskiej pokazał wczoraj, w poniedziałek 1 lutego 2010 film dokumentalny "Towarzysz Generał" przedstawiający drogę zyciową Wojciecha Jaruzelskiego.
Obraz Jacka Borcucha "Wszystko, co kocham" miał już premierę na festiwalu Sundance. Dzieło otrzymało znakomite recenzje i zostało ciepło przyjęte przez publiczność.
86-letni generał Wojciech Jaruzelski trafił do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie usunięto mu z twarzy zmianę nowotworową. Były polski prezydent będzie jeszcze wymagał dalszego, przewlekłego leczenia - informuje Radio Zet.
17 kwietnia w gdańskim Centrum Św. Jana odbędzie się koncert poświęcony zmarłemu 5 lat temu Jackowi Kaczmarskiemu. Koncert zatytułowano „O Aniołach innym razem".
2 kwietnia Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do ustanowienia 23 sierpnia ogólnoeuropejskim dniem pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych.
W czwartek, 26 lutego, w podróż po Polsce ruszy kino objazdowe pokazujące film Rafała Wieczyńskiego ,,Popiełuszko. Wolność jest w nas". W czasie tej akcji film zostanie pokazany w przeszło 50 miejscowościach pozbawionych sal kinowych.
13 grudnia o godz. 17 na Placu Zamkowym w Warszawie znów dojdzie do starć oddziałów ZOMO z opozycjonistami. Wszystko - z udziałem ponad 100 osób oraz historycznych pojazdów z czasów stanu wojennego. Tę rekonstrukcję przygotowały z okazji 27. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska i Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska.
W związku ze zbliżającą się 27. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wystawę zdjęć wykonanych przez Chrisa Niedenthala, wybitnego polski fotograf brytyjskiego pochodzenia, który udokumentował na kliszy m.in. strajk w stoczni gdańskiej w 1980 roku i wydarzenia z grudnia 1981 roku. Wystawę można oglądać od 11 grudnia w Fotoplastikonie Warszawskim.
11 grudnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Warszawa, stan wojenny”. Wystawa obejmuje okres od sierpnia 1981 roku - tajnych przygotowań do stanu wojennego - do 11 września 1986 roku i amnestii dla więźniów politycznych. Ekspozycja zostanie zaprezentowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.