Cukrzyca typu 2 i stan przedcukrzycowy są związane z przyspieszonym starzeniem się mózgu, ostrzegają eksperci z Karolinska Institutet w Szwecji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można temu przeciwdziałać poprzez zdrowy styl życia.
Aktualne wytyczne medyczne zalecają, aby osoby we wstępnym stadium cukrzycy typu 2 straciły co najmniej 7 procent masy ciała, aby zapobiec objawom cukrzycy. Takie schudnięcie powinno oznaczać remisję glikemiczną (normalizację regulacji poziomu cukru we krwi) jako cel profilaktyki u osób ze stanem przedcukrzycowym.
Osoby, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, mogą zmniejszyć długoterminowe ryzyko śmierci i powikłań zdrowotnych związanych z cukrzycą, jeśli dzięki diecie i ćwiczeniom opóźnią wystąpienie cukrzycy o kilka lat.
U osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i otępienia jest wyższe niż u pozostałych.
Osoby z cukrzycą typu 2, które piły sfermentowany napój herbaciany kombucha przez cztery tygodnie, miały niższy poziom glukozy we krwi na czczo niż wtedy, gdy podawano im napój placebo o podobnym smaku.
Metabolizm u pacjentów z cukrzycą typu 2 i stanem przedcukrzycowym jest znacznie bardziej zaburzony niż u zdrowych ludzi i różni się w zależności od narządów i nasilenia choroby.
Znacząca zmiana stylu życia, w tym podjęcie dużej ilości ćwiczeń, pomaga osobom ze stanem przedcukrzycowym poprawić poziom glukozy we krwi, a tym samym opóźnić lub nawet zapobiec cukrzycy typu 2.
Badanie z udziałem ponad 8 tysięcy uczestników wykazało, że ci, w rodzinach których ktoś chorował na cukrzycę, cechują się o 26 proc. wyższym ryzykiem wystąpienia stanu przedcukrzycowego.
Stan przedcukrzycowy ma związek ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i wcześniejszej śmierci.
Ograniczanie posiłków do wcześniejszych pór nie wpływa na efektywniejsze schudnięcie osób z nadwagą, stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą.
Badanie z udziałem ponad kilku tysięcy osób wykazało, że w przypadku ludzi, w których rodzinach ktoś chorował na cukrzycę, ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego zwiększało się o 26 proc.
Jeżeli poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie, może to oznaczać stan przedcukrzycowy, czyli stadium poprzedzające cukrzycę, w którym nie występują wszystkie objawy charakterystyczne dla cukrzycy, ale oznaczający wysokie zagrożenie tą chorobą. Badania pokazują, że odpowiednie zmiany w stylu życia pomogą powstrzymać rozwój choroby.
Witamina D może być ważnym wsparciem w walce z cukrzycą. Osobom, którym zagraża choroba, pomaga opóźnić jest pojawienie się.
Popularny lek na cukrzycę, metformina, może pomóc w zachowaniu odpowiedniej masy ciała.
Diabetycy muszą regularnie kontrolować poziom glukozy, by odpowiednio reagować na jego nadmierne skoki lub spadki, ale okazuje się, że i osoby bez cukrzycy powinny uważać na niewłaściwe poziomy glukozy we krwi.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca