Różnorodne miejsca pracy narażają ludzi na kontakt z formaldehydem, gazem o silnej woni używanym do produkcji drewna, produktów chemicznych, tworzyw sztucznych, etc. Długotrwała ekspozycja na formaldehyd zaś może być związana z zaburzeniem funkcji poznawczych.
Kobiety, które pracują jako sprzątaczki lub regularnie używają sprayów czyszczących czy innych podobnych środków do mycia, cechują się wyższym ryzykiem zaburzeń pracy płuc.
Pytanie szczególnie ważne staje się przed Świętami, kiedy zgodnie z tradycją myje się okna, trzepie dywany i ogólnie rzecz biorąc - dom powinien lśnić z czystością. Kurz ma to do siebie, że choćbyśmy starli go z najwyższą dokładnością, po kilku dniach wróci a te same powierzchnie "jak gdyby nigdy nic". Tego zupełnie zmienić się nie da, ale można zminimalizować wpływ kurzu na stan zdrowia i ograniczyć jego ilość w domu.
Właściwie kalorie spalamy nieustannie, nawet podczas samego jedzenia czy snu. Problem polega jednak na tym, że najbarziej powszechny obecnie sposób odżywiania się zapewnia nam więcej energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać, stąd tak częstym problemem jest nadwaga i otyłość.
Czy obowiązki w polskich gospodarstwach domowych nadal są dzielone w oparciu o stereotypowe podziały – zadania typowo kobiece i męskie? Czy Polki uważają, że wykonują je lepiej niż ich partnerzy? Według raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, kobiety częściej zajmują się zmywaniem i praniem, mężczyźni bezsprzecznie remontami i pracami naprawczymi.
Co jeść? Czego nie pić? Jak chorować? Jak wyjść za mąż, jak się rozwieść, jak uprawiać sport, jak poprawić jakość snu, jak odpoczywać, jak żyć... Od polityków czy profesorów, po celebrytów, blogerów i uczestników telewizyjnych reality show. Poradniki piszą już wszyscy - i niemal wszyscy je czytają. Przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem publikacje poradnikowe.
Czasy, w których urządzenia domowe służyły nam latami, już dawno odeszły w niepamięć. Obecnie, zamiast naprawiać, wolimy wyrzucić i kupić nowe. Nie zważając na koszty, zapominamy, że odkurzacz to nie ładowarka do telefonu czy kolejny toster. Ten sprzęt jest zdecydowanie droższy, dlatego zamiast kupować nowy model, zadbajmy o to, by ten który mamy, przynosił nam korzyści jak najdłużej.
Odkurzacze już nie będą miały takiej mocy jak dotychczas. Zgodnie z nowymi przepisami, ich maksymalna moc będzie mogła wynieść tylko 900 W, obecnie jest to 1600 W. To efekt nowych unijnych wymagań, które wchodzą w życie z początkiem września. Dla urządzeń zostanie wprowadzona także nowa skala efektywności energetycznej oraz ograniczony zostanie poziom hałasu generowanego podczas pracy.
Odkurzacz to jeden z tych sprzętów, który znajduje się w każdym gospodarstwie domowym. I chociaż większość z nas nie wyobraża sobie bez niego sprzątania, to moment, w którym przychodzi nam wymienić worek, odkładamy w nieskończoność. Czy jednak wybór odpowiedniego worka do odkurzacza jest rzeczywiście tak skomplikowaną czynnością?
Znajduje się w każdej łazience, a służyć może nie tylko do mycia włosów. Sprawdź, jak jeszcze daje się wykorzystać szampon.
Ocet przydaje się nie tylko podczas przygotowywania posiłków. Może także pomóc w porządkach, zlikwiduje nieprzyjemny zapach wydobywający się ze sprzętów czy pomieszczeń, a nawet usunie plamy. Dzięki zawartości dużej ilości kwasu, zabija wszelkiego rodzaju zarazki i bakterie. Jest także w stanie unieszkodliwić pleśń i grzyby. W jaki jeszcze sposób można wykorzystać ocet, by nasz dom lśnił czystością?
Tapicerowane meble, jak sofa czy fotele, to elementy aranżacji, które zdecydowanie wpływają na charakter wnętrza. Warto odpowiednio o nie dbać, by po wielu latach wciąż wyglądały jak nowe i atrakcyjnie prezentowały się we wnętrzu. Jak sprawić, by przez długi czas zachwycały intensywnym kolorem i fakturą obicia?
Często zdarza się nam powielać schematy, które dawno temu usłyszeliśmy od mam, babć czy koleżanek z pracy. Skoro wszyscy tak robią, to dlaczego szukać na siłę innych rozwiązań? Jak się okazuje – czasem warto. Popularne sposoby na temat mycia okien, które od dekad królują w naszych domach, okazują się nie takie niezawodne.
Nadeszła długo oczekiwana wiosna, która uważana jest za jedną z najbardziej energetycznych pór roku. Jest również mocno kojarzona z czasem, kiedy przeprowadzamy gruntowne porządki. Jak wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Grupy Okazje, zdecydowana większość z nas, bo aż 86% sprząta swoje domy. Jakie dokładnie czynności wykonujemy, aby odświeżyć wnętrza? Czy inwestujemy w nowe dodatki, aby poczuć powiew wiosennej świeżości?
Statystyczny Polak poświęca ponad 1,5 godziny tygodniowo na odkurzanie. Połowa naszego społeczeństwa odkurza dwa, trzy razy w tygodniu, a jedna piąta codziennie. To daje nam przeciętnie prawie kwadrans dziennie na tę czynność, a w skali roku odkurzanie zajmuje nam aż 3,5 doby. To sporo czasu, wysiłku i energii.