Jak zachować witalność osób starszych? To ważny problem, biorąc pod uwagę fakt, że sprawność ruchowa człowieka z wiekiem maleje. Dlatego o kondycję fizyczną powinien dbać każdy senior – to pomoże mu wpływać na samopoczucie i zdrowie – przekonują eksperci i organizatorzy kampanii społecznej „Zdrowi Wiekowi”.
Czy to przemierzając ulice z przytupem, czy wylewając pot na siłowni, czy ucząc się najnowszych kroków tanecznych, wiele osób lubi słuchać muzyki w czasie zażywania ruchu. Naukowcy są obecnie przekonani, że połączenie ruchu i muzyki może mieć dobroczynny wpływ na nasz mózg.
Jesienna aura nie napawa nas optymizmem. Deszcz, wiatr i chłód sprawiają, że chętniej zasiadamy przed telewizorem czy komputerem, zamiast korzystać ze spacerów. Nasz zapał do podejmowania aktywności fizycznej znacznie spada. Zamiast narażać się na spadek kondycji i gorsze samopoczucie, warto zadbać o siebie i utrzymać organizm w dobrej formie, pomimo niesprzyjającej pogody.
Rytmiczne dźwięki poprawiają sprawność ruchową u osób po udarze mózgu, pisze Siski Green z sagazone.
Jak można zaobserwować, starzenie się populacji jest dość rozpowszechnionym zjawiskiem zarówno w Polsce jak i na całym świecie do tego stopnia, że przewiduje się, iż do 2060 roku liczba stulatków na świecie wzrośnie do 2,5 miliona. Najnowsze badania miały na celu ocenę sprawności ruchowej polskich seniorów w wieku około 100 lat.