Mówi się, że starość oznacza wyciszenie, uspokojenie, a wynika to z pewnego „zmęczenia materiału". Okazuje się, że choć w u osób dojrzałych w istocie znacznie zmienia się styl życia, starsi (może właśnie dzięki tej zmianie) mają więcej energii niż młodzi.
Coraz większa liczba Europejczyków żyje dłużej. Wedle przewidywań do roku 2050 liczba obywateli UE powyżej 65 roku życia ma wzrosnąć o 70%, a liczba tych powyżej 80 lat o 170%. To stwarza poważne wyzwania - zaspokojenie nasilającego się zapotrzebowania na opiekę zdrowotną oraz dostosowanie systemów opieki zdrowotnej do potrzeb starzejącej się populacji i zapewnienie zrównoważonej opieki społecznej przy zmniejszonej sile roboczej.
Posiadanie pupila wiąże się z licznymi obowiązkami, ale każdy miłośnik zwierząt przyzna, że te wszystkie ograniczenia i powinności nie są wielkim kosztem za wiernego przyjaciela u swego boku. Poza tym okazuje się, że zwierzęta mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
Papier, druk, taczka - to wszystko przyjęliśmy z Chin i może powinniśmy zrobić tak samo w przypadku chińskich systemów ćwiczeń Tai Chi i Qigong.
Zaniedbanie sprawności narządu ruchu może sprawić, że z ruchem nieodłącznie wiązał się będzie ból. Osteoporoza i koksartroza to częste powody niesprawności, a nawet inwalidztwa osób w starszym wieku.
Nie każdy może intensywnie ćwiczyć, ale niemal każdy może spacerować i maszerować. Dla takich osób fundacja „Aktywni” wspólnie z producentem leku ziołowego Venoforton proponują „Krok do zdrowia” - ogólnopolski marsz Nordic Walking. Marsz odbędzie się 13 października, jednocześnie w 10 miastach Polski. Marsz poprowadzą instruktorzy fundacji „Aktywni”. Udział w akcji jest bezpłatny.
Wraz z rozwojem naszej cywilizacji wydłuża się długość ludzkiego życia. Abyśmy w pełni mogli korzystać z życia potrzebna jest czasami pomoc ortopedy. Niestety nie zawsze nasze organizmy są w stanie sprostać naszym wymaganiom. Coraz częściej mamy problemy z naszymi stawami.
Wysokość ilorazu inteligencji i sprawność fizyczna w okresie dziecięcym w dużej mierze decydują o poziomie zdolności poznawczych w starszym wieku.
Słaba wydajność fizyczna organizmu może powodować zwiększenie niebezpieczeństwa wystąpienia demencji i choroby Alzheimera. Źródła naukowe podkreślają, że związane z wiekiem obniżanie się sprawności fizycznej i kognitywnych funkcji naszego mózgu (myślenie, uczenie się ipamięć) jest częstym rezultatem wielu chorób.
Tysiące starszych mieszkańców australijskiego stanu Wiktoria sześć razy w tygodniu przyjmuje hormon wzrostu, wierząc że pomoże im to pozostać przez długie lata młodymi i sprawnymi.
Jak można zaobserwować, starzenie się populacji jest dość rozpowszechnionym zjawiskiem zarówno w Polsce jak i na całym świecie do tego stopnia, że przewiduje się, iż do 2060 roku liczba stulatków na świecie wzrośnie do 2,5 miliona. Najnowsze badania miały na celu ocenę sprawności ruchowej polskich seniorów w wieku około 100 lat.