Wśród osób w wieku powyżej 65 lat, które oceniano za pomocą testu sprawności fizycznej, niższe wyniki były powiązane z wyższym ryzykiem zawału serca, niewydolności serca i udaru mózgu.
Subiektywny dobrostan zmienia się w ciągu życia - w różnym wieku nasila się lub słabnie.
Testy z udziałem ponad 15 tysięcy osób pokazały, że sprawność fizyczna wiąże się z niższym prawdopodobieństwem wystąpienia migotania przedsionków i udaru mózgu.
Oto kolejny powód, dla którego warto wstać z kanapy i zacząć ćwiczyć, zwłaszcza jeśli jesteś w starszym wieku. Wśród osób powyżej 70-go roku życia sprawność fizyczna jest znacznie lepszym prognostykiem długości życia niż tradycyjne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.
Jeśli chodzi o zmysły, zaburzenie wzroku i słuchu, zwłaszcza jednoczesne, może mieć silny wpływ na zdrowie osób starszych. Problemy te są związane z ograniczeniami w funkcjonowaniu fizycznym i codziennych czynnościach, a także sprzyjają izolacji społecznej, pogorszeniu funkcji poznawczych, depresji i kiepskiej ocenie samoocena stanu zdrowia, jak również trudnościom w komunikacji, a nawet przedwczesnej śmierci.
Tak powszechne upadki, jak poślizgnięcie się podczas schodzenia z krawężnika, mogą wydawać się stosunkowo nieszkodliwe, w przypadku ludzi starszych jednak nierzadko prowadzą do poważnych obrażeń i śmierci.
Szybkość chodzenia może być wskaźnikiem zagrożenia otępieniem, uważają eksperci.
Wymagające większego wysiłku treningi mogą być zbawienne dla naszegio zdrowia. Nowe badania dowodzą, że dzięki takim ćwiczeniom można uchronić się przed śmiercią z powodu chorób serca i nowotworów.
Tempo chodzenia może wskazywać na poziom sprawności i szanse na długowieczność, mówią uczeni z Uniwersytetu w Leicester.
W pewnym wieku trzeba zrezygnować z prowadzenia samochodu, bo czas reakcji niebezpiecznie się wydłuża i zmysły stają się słabsze, więc nie wszystko od dostrzega się tak szybko, jak niegdyś. Taka decyzja jednak może się wiązać z pewnymi kosztami dla zdrowia..
Mówi się, że starość oznacza wyciszenie, uspokojenie, a wynika to z pewnego „zmęczenia materiału". Okazuje się, że choć w u osób dojrzałych w istocie znacznie zmienia się styl życia, starsi (może właśnie dzięki tej zmianie) mają więcej energii niż młodzi.
Coraz większa liczba Europejczyków żyje dłużej. Wedle przewidywań do roku 2050 liczba obywateli UE powyżej 65 roku życia ma wzrosnąć o 70%, a liczba tych powyżej 80 lat o 170%. To stwarza poważne wyzwania - zaspokojenie nasilającego się zapotrzebowania na opiekę zdrowotną oraz dostosowanie systemów opieki zdrowotnej do potrzeb starzejącej się populacji i zapewnienie zrównoważonej opieki społecznej przy zmniejszonej sile roboczej.
Posiadanie pupila wiąże się z licznymi obowiązkami, ale każdy miłośnik zwierząt przyzna, że te wszystkie ograniczenia i powinności nie są wielkim kosztem za wiernego przyjaciela u swego boku. Poza tym okazuje się, że zwierzęta mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
Papier, druk, taczka - to wszystko przyjęliśmy z Chin i może powinniśmy zrobić tak samo w przypadku chińskich systemów ćwiczeń Tai Chi i Qigong.
Zaniedbanie sprawności narządu ruchu może sprawić, że z ruchem nieodłącznie wiązał się będzie ból. Osteoporoza i koksartroza to częste powody niesprawności, a nawet inwalidztwa osób w starszym wieku.