Osoby po udarze, które ćwiczyły Tai Chi na siedząco, po trzech miesiącach wykazały taką samą lub większą poprawę siły dłoni i ramion, zakresu ruchu ramion, kontroli równowagi, objawów depresji i radzenia sobie z codziennymi czynnościami, w porównaniu do osób, które podjęły standardową rehabilitację po udarze.
Umiejętność wygodnego przejścia jednego kilometra może pomóc w przewidywaniu ryzyka złamania. Już samo zapytanie pacjenta o ograniczenia chodu mogłoby pozwolić lekarzom na zidentyfikowanie osoby wymagające dalszych badań stanu kości, uważają medycy z Garvan Institute of Medical Research.
Zmiany w życiu osobistym mają związek z aktywnością fizyczną. Całkowita liczba kroków niezwiązanych z ćwiczeniami zmniejsza się u mężczyzn w ciągu czterech lat od rozwodu. W przypadku kobiet, które znalazły nowego współmałżonka, całkowita liczba kroków zmniejszyła się znacząco w porównaniu z kobietami zamężnymi w całym okresie badania.
Możliwości funkcjonalne osób starszych są obecnie lepsze w porównaniu z osobami w tym samym wieku żyjącymi trzy dekady temu.
Mężczyźni, którzy w średnim wieku dbają o odpowiednią sprawność serca i płuc, mają niższe ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w starszych latach.
Warto przykładać większą wagę do ilości białka w codziennej diecie. Dzięki odpowiedniej dawce tego składnika można liczyć na lepszą ochronę przed niepełnosprawnością.
88-letnia Gillian Lynne jest w świetnej formie, do tego stopnia, że wydała i promuje DVD z filmem, w którym prezentuje ćwiczenia dla osób każdym wieku.
Wielu z nas uważa, że starzeniu się nieuchronnie towarzyszy stopniowa utrata sprawności intelektualnej przejawiająca się kłopotami z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy, uczeniem się, spostrzeganiem, odbiorem nowych bodźców i wrażeń.
Już kilkadziesiąt lat temu eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji wskazywali, że szarady i krzyżówki stanowią doskonałe ćwiczenie dla emerytów. Od dawna wiadomo, że gry logiczne przyczyniają się do sprawnego działania umysłu również w starszym wieku.
Japońscy studenci z Uniwersytetu Tsukuba, pod przewodnictwem profesora Yoshiyuki Sankai, zaprojektowali kostium ułatwiający poruszanie się i niwelujący napięcie mięśni.
Czy jest możliwe ulepszanie świata bez ruszania się z domu? Oczywiście. Rozrastający się świat wirtualnego wolontariatu pozwala każdemu z nas wpłynąć pozytywnie na rozwój naszej planety i pomóc potrzebującym. Coraz więcej charytatywnych zapaleńców działa na rzecz bliźnich bez potrzeby opuszczania swoich domów lub biur. Wystarczy motywacja, dobra wola i chęć bezinteresownego poświęcenia się dla innych osób.
Wolontariusze kojarzą się w Polsce przede wszystkim z osobami młodymi. Jednak na świecie od lat wzrasta liczba wolontariuszy po pięćdziesiątce. 5 grudnia obchodzimy Dzień Wolontariusza.
Biorąc pod uwagę, iż tylko, co czwarty Polak po 55- tym roku życia pracuje zawodowo warto zastanowić się nad inną formą aktywności, pozwalającą dojrzałym osobom aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Wolontariat to nie tylko szansa na stały kontakt z ludźmi i wzbogacanie swoich doświadczeń, to sposób życia, który pozwala czuć się potrzebnym.
93 letni mieszkaniec domu spokojnej starości gra w tenisa w swojej sypialni. Niemożliwe? Ależ jak najbardziej - używając elektronicznej rękawicy, nasyconej odpowiednimi czujnikami i wirtualnego hełmu nawet sędziwy staruszek może rozegrać partię tenisa.
Emeryci, którzy pracują jako wolontariusze w szkołach mogą pomóc nie tylko dzieciom, ale i sobie – wynika z najnowszych badań.