W wieku 70 lat zmarł Niki Lauda, jeden z najsłynniejszych kierowców rajdowych, austriacki kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz świata Formuły 1.
Aerobowy wysiłek fizyczny może przedłużyć życie, mówią eksperci z Cleveland Clinic.
18 maja w Rybniku odbędzie się 5. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Seniorów – You Win, skierowana dla osób po 55 roku życia. Wszyscy chętni mogą się zgłaszać do 8 maja.
Jesień - plucha i niższe temperatury skutecznie zaganiają nas z ciepłą herbatą pod koc, odbierając chęci na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Nie powinniśmy jednak się temu poddawać, zwłaszcza że jesień to doskonały moment na rozpoczęcie przygody z marszobiegami! To ciekawa aktywność fizyczna, która zjednuje sobie kolejnych fanów.
„Pewnego dnia spróbuję…” to prawdopodobnie jedno z najczęściej wypowiadanych zdań w kontekście podejmowania aktywności sportowej. Choć wydaje się, że mamy świadomość korzyści płynących z uprawiania sportu, to często próby podjęcia wysiłku fizycznego kończą się fiaskiem. Wciąż coś nam przeszkadza, wciąż czekamy na „lepsze” warunki – lepsze samopoczucie, pogodę, okoliczności, więcej czasu. Eksperci podpowiadają jak skutecznie zmotywować się do działania, ale przede wszystkim – jak wytrwać w postanowieniu i jak się odżywiać, by wzmocnić efekty ćwiczeń.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to zwykle dolegliwość seniorów, ale to nie znaczy, że problem ten nie dotyczy osób młodszych. Do artrozy, bo o niej mowa, przyczynia się nadwaga, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, wady postawy, ale także zbyt intensywne uprawianie sportu i wynikające z takiej aktywności kontuzje. Jak uniknąć problemów ze stawami i jak im zapobiegać?
Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12% respondentów, a po owoce – tylko 14% z nich. Tak wynika z badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”.
Okres wakacyjny i piękna pogoda zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Niektórzy wybierają rower, inni piesze wędrówki, a pozostali decydują się na spływ kajakowy szlakami rzecznymi. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na jedno czy wielodniową wyprawę, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak zatem przygotować się do wakacji z wiosłami i co ze sobą zabrać?
W Warszawie zmarła Irena Szewińska, jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek, lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Miała 72 lata.
Ciepłe miesiące to idealny czas na aktywność fizyczną poza domem. Jazda na rowerze i spacery to sporty wskazywane jako te, najczęściej uprawiane przez Polaków. Popularnością cieszą się również wędrówki i nordic walking. Planując wysiłek fizyczny, warto skorzystać z dobrodziejstw natury i wybierać miejsca, gdzie powietrze bogate jest w ujemne jony: w lasach, blisko jezior, rzek i wodospadów, nad brzegiem morza. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas uprawiania sportu na zewnątrz, by czerpać z niego jak najwięcej?
Chodzenie z kijkami, bo tak potocznie nazywa się Nordic Walking, to doskonały pomysł na spędzenie letniego popołudnia. I choć wydawać się może, że sport ten zarezerwowany jest wyłącznie dla seniorów, to uprawiać go może każdy, bez względu na wiek i płeć. Jak zacząć chodzić z kijkami, by nie nabawić się kontuzji? Oto odpowiedź.
Nie da się od razu powrócić do intensywności treningów sprzed przerwy – mówi dr Anna Stolecka-Warzecha z AWF w Katowicach. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby wiosenny powrót na rower był jak najmniej bolesny?
Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów po długiej zimie? Jeśli chcemy wypracować idealną sylwetkę na lato i bez kompleksów wyjść na plażę, warto wybrać się na siłownię i zacząć regularne ćwiczenia. Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportem powinny poznać kilka prostych reguł dotyczących klubowego savoir vivre.
O tym sporcie mało kto w Polsce słyszał, tymczasem nasz rodak Igor Tracz jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem świata w tej dyscyplinie. Polega ona na wyścigach w których kolarz jest wspomagany przez przymocowanego do roweru liną psa i musi się z nim perfekcyjnie porozumieć. Majestatyczne czworonogi, pędzące z prędkością nawet 50 km/h, grają tu zresztą główną rolę.
Nawet najbardziej zaawansowani narciarze muszą odpowiednio dobrze przygotować się do wyjazdu w góry. Nie można wstać od biurka i pędzić na stok. Urazy podczas szusowania wynikają przede wszystkim z braku przygotowania organizmu do wysiłku.