Sport, poza rozrywką, sprzyja osobistemu rozwojowi i poczuciu przynależności, przynosząc korzyści zarówno jednostkom, jak i całemu społeczeństwu.
Gra w futbol amerykański i powtarzające się uderzenia piłki w głowę mogą mieć długoterminowe konsekwencje neurologiczne, takie jak przewlekła traumatyczna encefalopatia (CTE). Uprawianie tego sportu może też mieć wpływ na ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.
Depresja to najczęściej diagnozowana choroba psychiczna. W uprzemysłowionych krajach zachodnich przynajmniej jedna na dziesięć osób cierpi na nią w jakimś momencie życia. Choroba wpływa też na zdrowie fizyczne i to jeszcze silniej niż cukrzyca czy zapalenie stawów. Jak się okazuje, regularne uprawianie sportu może pomóc osłabić jej objawy.
Warto chodzić na mecze lokalnej drużyny piłkarskiej czy siatkówki, lub turniej snookera - uczestnictwo w wydarzeniach sportowych na żywo poprawia poziom dobrego samopoczucia i osłabia poczucie samotności.
Kobiety, które są sprawne i zdrowe, spalają więcej tłuszczu podczas ćwiczeń niż mężczyźni.
Motto tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day, WDD) brzmi "Edukacja chroni nasze jutro". O tym dlaczego ważna jest wiedza o cukrzycy i jej powikłaniach, także wśród rodziny i bliskich osoby chorej, mówi film, który powstał z okazji WDD 2022 w ramach kampanii edukacyjnej "Dłuższe życie z cukrzycą".
Aktywność fizyczna i umysłowa, w tym prace domowe, ćwiczenia i wizyty u rodziny oraz przyjaciół, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji. Przyjrzano się efektom tych działań, a także aktywnościom umysłowym i korzystaniu z urządzeń elektronicznych u osób zarówno z wyższym genetycznym ryzykiem demencji, jak i bez niego.
Jeśli z wiekiem coraz częściej odczuwasz nagłą potrzebę, by udać się do łazienki, nie jesteś sama. Kobiety po menopauzie w wieku 45 - 54 lat są bardziej narażone na zespół pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB). Co więcej, otyłość i wielokrotne porody zwiększają ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu.
Wkrótce twój strój do ćwiczeń może być bardziej zaawansowany technologicznie niż bieżnia, po której spacerujesz. Opracowano inteligentne tekstylia zaopatrzone w urządzenia mogące monitorować parametry życiowe podczas codziennej aktywności. Jak sądzą ich twórcy, ubrania te znajdą szczególne zastosowanie w profesjonalnym sporcie i opiece zdrowotnej.
Wyjeżdżając na narty, należy mieć świadomość potencjalnych zagrożeń na stoku oraz znać zasady panujące wśród uprawiających ten sport. Poniżej zaprezentowany został tak zwany „dekalog narciarza".
"JEŚLI NIE TERAZ TO KIEDY!" - hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy stało się także motywem przewodnim najnowszego wideoklipu ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Dłuższe życie z cukrzycą". Organizatorzy kampanii zwracają uwagę na aktywność fizyczną, dzięki której chorujący na cukrzycę mogą żyć dłużej, a osoby narażone na tę podstępną chorobę mogą jej uniknąć. Zapraszamy do obejrzenia wideoklipu!
Sport jest dobry dla całego organizmu, w tym dla mózgu. Oceniając wydajność pamięci po ćwiczeniach, neuronaukowcy z Uniwersytetu Genewskiego wykazali, że krótki intensywny trening poprawia pamięć, w tym nabywanie nowych zdolności motorycznych.
Sport jest dobry dla całego organizmu, w tym dla mózgu. Oceniając wydajność pamięci po ćwiczeniach, neuronaukowcy z Uniwersytetu Genewskiego wykazali, że krótki intensywny trening poprawia pamięć, w tym nabywanie nowych zdolności motorycznych.
Iga Świątek - nasza młoda, ale już utytułowana tenisistka - zakończyła udział w Australian Open w IV rundzie. Polka przegrała z 3 rakietą świata, Rumunką Simoną Halep. Po wielkoszlemowym turnieju Iga startuje w WTA Adelajda International. Następnie w planach ma występy w Katarze oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mecze Polki w tym i kolejnych turniejach w obecnym sezonie można oczywiście obstawiać u legalnych bukmacherów.
W Tanzanii, podczas zdobywania szczytu Kilimandżaro zmarł Aleksander Doba – polski podróżnik i kajakarz, laureat nagrody „Podróżnik Roku 2015” National Geographic. Miał 74 lata.