Zajmowanie się różnorodnymi aktywnościami może wywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, a część tych zależności ma związek z wiekiem.
Nikt właściwie nie wie, co się dzieje, gdy umieramy, ale wiele osób doświadczyło bliskości śmierci i ma bardzo bogate oraz szczegółowe wspomnienia. Jakkolwiek takie doświadczenia mogą być rozmaite, niektóre ich aspekty powszechnie się powtarzają, w tym: widzenie jasnego światła, doświadczanie uczucia spokoju, odczucie przebywania poza ciałem i widok tunelu.
Seniorzy inaczej, bardziej pozytywnie niż młodzi, reagują na smutek, czy samotność. Są też bardziej spokojni.
Kiedy uczeni z American Institutes for Research w Waszyngtonie przeanalizowali osobowość seniorów za ich czasów licealnych, okazało się, że pewne cechy moga mieć związek z poziomem ryzyka demencji na starość.
Czynnikiem, który pozwala przewidzieć długość życia, jest... osobowość. Jak odkryli University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku, ludzie, którzy jako nastolatki byli spokojni, empatyczni oraz wykazywali intelektualną ciekawość, mieli większe szanse niż inni na to, że po upływie pięćdziesięciu lat ciągle będą żyli.
Ogólnie rzecz ujmując, samotność nie jest dobra ani dla zdrowia fizycznego, ani psychicznego, ale odrobina czasu z samym/samą sobą pomaga osłabić lęk i niepokój.
Chyba każdy rodzic czy dziadek co najmniej dwojga dzieci świetnie zna sytuacje, w których rodzeństwo nie potrafi pokojowo koegzystować i trzeba interweniować. Ileż to razy trzeba było powtarzać: „uspokójcie się!", „przestańcie!", a i zdarza się „ja z wami zwariuję!". Jeśli wnuki spędzają u Ciebie wakacje czy święta lub choćby weekendy, na pewno znasz ten problem... Zobacz, jakie strategie warto obrać, by dzieci miały ze sobą lepsze relacje.
Coraz więcej obowiązków, coraz więcej stresu i coraz mniej czasu – czy tak wygląda codzienność kobiet? Na szczęście dzięki wygodnym rozwiązaniom i modzie na wolniejsze tempo życia, możemy bez wyrzutów poświęcić czas na upragniony relaks. W jaki sposób?
Taką zależność odkryto u zwierząt. Według szwajcarskich badaczy myszy spokojniejsze i mniej odważne niż inne gryzonie, mają silniejsze organizmy i mogą liczyć na dłuższe życie.
Spokój przychodzi z wiekiem - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Texasie.
Każdemu z nas znane są emocje takie jak złość, zniecierpliwienie, czy irytacja. Wbrew temu, co można by sądzić te negatywne uczucia nie tylko utrudniają życie, ale i odgrywają w nim ważną rolę.
Większość czasu spędzasz w pracy, z rodziną lub przyjaciółmi? Jako towarzyska, mająca dużo obowiązków osoba nie często przebywasz w samotności? Jeśli chwile, które spędzasz samotnie należą do rzadkości postaraj się dobrze wykorzystać ten czas.
ryza1937:
głośnik bezprzewodowy SENCOR 6400 - uruchomienie
Dostałem taki głośnik, mzam 87 lat i nie potrafie go uruchomić (chciałem sparować go z laptopem). Można liczyc na pomoc ? Dzidekuję. Pokaż pełną treść pytania ›
kometa2:
Mam 85 lat i chodzę o kijkach, mam dwoje dzieci, córka mieszka za granicą i chciałaby, by ktos ze mną zamieszkał w wolnym pokoju i się mną opiekował. Zorientowałam się, że muszę takiej osobie płacić 3 tys. miesięcznie plus utrzymanie. Co robić, jeśli mam emeryturę poniżej 3 tys. a czynsz wynosi ok ... Pokaż pełną treść pytania ›
Tessa3es:
Ojciec 96 lat żyje w związku nieformalnym od 10 lat.Czy mam obowiązek opieki.Nie dogaduję się z jego partnerką. Zajmuję się domem pod jego nieobecność. Zalatwiam recepty na leki.Robię opłaty.W sytuacjach kryzysowych pozbywa się go.Wraca do domu i ja zajmuję się ojcemOstatnio uratowałam mu życie. Zau... Pokaż pełną treść pytania ›