Niewidzialna staruszka, która podmienia tramwajowe tabliczki i metki w sklepach z odzieżą, drapieżna kotka, która czeka tylko, aż zaśniesz, porzucone lalki, które lubią się stroić, poeci i damy przesiadujący w kawiarniach.
Stowarzyszenie Willa Decjusza ogłosiło 8. Edycję Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 – 2003.
Wybory samorządowe w Polsce pokazują, że jesteśmy zadowoleni z tego, jak zarządzane są miasta, w których mieszkamy. Większość znanych wyborcom kandydatów na prezydentów i burmistrzów zwyciężyła w pierwszej turze wyborów lub przeszła do drugiej.
Pierwsza książka Mariusza Szczygła poświęcona Czechom „Gottland" otrzymała tak wiele nagród i napisano o niej tak dużo dobrego, że ciężko jeszcze coś dodać. Najwyżej tyle, że autor na wszystkie te splendory sobie zasłużył. Ale mamy oto kolejny zbiór reportaży Szczygła o współczesnych Czechach - „Zrób sobie raj". Czytelnicy, których „Gottland" zachwycił, nie zawiodą się też na nowej książce.
Zwieńczeniem kariery zawodowej winna być emerytura. Po kilkudziesięciu latach pracy czas na zasłużone świadczenie. Nie wszyscy jednak prezentują taką opinię, szczególnie krytycznie zaś wyrażają się osoby, które obecnie są w tzw. wieku produkcyjnym. Co może budzić zdziwienie, ma to miejsce w kraju, którego PKB jest znacznie wyższe niż w Polsce - tj. Australii.
W Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyła się związana z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym konferencja „Budujmy społeczeństwo dla wszystkich”. Wśród gości obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Ambasadorzy Europejskiego Roku, przedstawiciele partnerów społecznych zaangażowanych w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przedstawiciele organizacji, którym nieobca jest tematyka Europejskiego Roku.
W listopadowym badaniu CBOS zapytało Polaków, czy ludzie starsi, tzn. mający co najmniej 60 lat lub będący na emeryturze, są potrzebni społeczeństwu, czy też są dla niego raczej obciążeniem?
Władze Sieny, miasta w Toskanii, zorganizowały kampanię uświadamiającą, że specyfiką starości jest wątłość ciała. Na billboardach w całej gminie widnieją twarze osób starszych w otoczeniu pianki z ochronnego styropianu.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych i Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności to organizatorzy konkursu „Seniorzy w akcji”, który miał promować projekty angażujące osoby starsze do działania na rzecz otoczenia i rozwijające współpracę międzypokoleniową. Efekt konkursu to podjęcie wielu przedsięwzięć, jednym z nich jest Szkoła Super Babci.
Projekt SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe Badanie na Temat Zdrowia, Starzenia się i Emerytur w Europie) ma na celu zebranie danych na temat warunków życia osób po pięćdziesiątym roku życia, ludzie w tym wieku stanowią bowiem ważną grupę europejskich społeczeństw, a jej liczebność rośnie w niespotykanym dotąd tempie.
„Alzheimer ist tödlich, Forschung ist nötig” („Alzheimer jest śmiertelny, badania są konieczne”) – głosi hasło kampanii autorstwa organizacji Alzheimer Forschung Initiative (AFI). Przedsięwzięcie, wsparte plakatami z wizerunkami przedmiotów skojarzonych ze sobą w dość zaskakujący sposób, ma zwrócić uwagę na problemy pacjentów z chorobą Alzheimera oraz popularyzować badania nad schorzeniem.
Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Nielsen Online wskazują, że przeciętny brytyjski internauta ma dziś niemal 38 lat. W ciągu roku (od października 2006 do października 2007) liczba internautów w grupie wiekowej 45 – 54 lata wzrosła o 7%, a w grupie 55+ aż o 22 %. Jednocześnie o 16% spadła liczba najmłodszych użytkowników sieci (w wieku od 2 do 24 lat).
W lipcu 2007 TNS OBOP zbadał jak rozmawiają Polacy w XXI wieku. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Okazało się, że większość respondentów skarży się na wciąż rosnące tempo życia, a co za tym idzie postępujący brak czasu na kontakty z bliskimi. Najbardziej problem ten dotyka osoby w średnim wieku pracujące zawodowo.
Jak cię widzą tak cię piszą – w oparciu o znaną wszystkim zasadę postanowiono sprawdzić jaki obraz starości pojawia się w polskich mediach. W ramach badań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w programie Komisji Europejskiej Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich 2007 przez cały sierpień analizowano ponad 900 tytułów polskiej prasy, portale internetowe, radio i telewizję.
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland będący zarazem członkami Australazjatyckiego Centrum ds. Starzenia się podjęli oryginalne przedsięwzięcie, stworzyli radio skierowane do starszych, samotnych Australijczyków.