4 grudnia to święto górnicze zwane Barbórką. Św. Barbara w kościele czczona była bardzo wcześnie, głównie jako patronka nagłej, ale dobrej śmierci. Jest patronką nie tylko górników, ale także architektów, cieśli, dzwonników, kamieniarzy, kowali, saperów, a nawet producentów sztucznych ogni, a podczas II wojny światowej polskiego podziemia.
Polska utrzymała 27. miejsce w globalnym rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie, choć nadal ma problem z dostępem do niedrogich mieszkań, tolerancją wobec imigrantów czy chorobami cywilizacyjnymi. W trzeciej edycji zestawienia przygotowanego przez organizację Social Progress Imperative we współpracy m.in. z firmą doradczą Deloitte bezkonkurencyjna wśród 133. przebadanych państw okazała się Norwegia.
Tęcza w Warszawie pod ochroną straży miejskiej a górnicy z kibolami protestują na Śląsku. Londyńscy geje i lesbijki zbierają fundusze na pomoc górnikom z Walii. Trudno w to uwierzyć, ale pierwsza rzecz dzieje się w 2015, druga, przedstawiona w filmie "Dumni i wściekli", w 1985.
Po przeczytaniu „Siły innych” Michela Bonda niejeden będzie zdumiony faktem, że nasze postępowanie zależy od tego, co robią inni, a dzieje się to na skalę przekraczającą granice ludzkiej wyobraźni.
Erykah Badu postanowiła sprawdzić, czy byłaby w stanie wyżyć ze śpiewania na ulicy. Słynna śpiewaczka "powtórzyła" w ten sposób eksperyment skrzypka Joshua Bella.
Internet towarzyszy nam wszędzie i niemal zawsze. Dzięki urządzeniom mobilnym możemy surfować po sieci w autobusie, w sklepie, przy porannej kawie czy zaraz przed pójściem spać. Już ponad 66 procent Polaków posiada telefon lub smartfona z dostępem do sieci. Jesteśmy coraz bardziej mobilni - czy Internet zawładął już naszym życiem?
Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku rozpoczyna wiosenno – letnią edycję spotkań z Seniorami, rozpoczynającą się już w najbliższy piątek. W programie spotkań na najbliższe miesiące znajdują się między innymi wykłady na temat różnych religii, wyznań i kultur, warsztaty artystyczne, możliwość bliższego poznania niektórych fragmentów Biblii, wycieczka śladami mniejszości wyznaniowych we Wrocławiu oraz wiele innych atrakcji.
Jak wynika z szacunków, do 2035 roku Polskę będzie zamieszkiwało o 2,5 miliona ludzi mniej. Średnia wieku obywateli zaś istotnie się zwiększy.
Podczas spotkania z Caritas Internationalis papież Franciszek przypomniał: ludzie umierają z głodu, pomimo potężnych międzynarodowych aliansów.
Niemal połowa Polaków jest zdania, że w najbliższym czasie strajki i protesty społeczne mogą się nasilać, choć tylko mniej niż jedna piąta wieszczy wybuch poważniejszego konfliktu społecznego – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Nieco większy odsetek przewiduje, że napięcia i niezadowolenie społeczne będą wygasać i sytuacja w kraju uspokoi się.
Sean Penn odebrał pokojową nagrodę za swoją działalność na rzecz Haitańczyków. Gwiazdor, który założył i prowadzi fundację J/P Haitian Relief Organization, otrzymał nagrodę szczytu pokojowego Peace Summit Award za swój "niezwykły wkład w międzynarodowy pokój oraz społeczną sprawiedliwość".
W roku 2011 w porównaniu z rokiem poprzednim samopoczucie Polaków nie uległo zasadniczym zmianom, natomiast w ciągu ostatnich dwudziestu lat znacząco się poprawiło - wynika z badania CBOS. Jesteśmy coraz częściej są zadowoleni z życiowych osiągnięć, a także przekonani, że wszystko układa się dobrze. Rzadziej odczuwamy zniechęcenie, znużenie, zdenerwowanie czy smutek.
Najnowsze wyniki globalnego badania Digital Life, przygotowanego przez agencję badawczą TNS reprezentowaną w Polsce przez TNS Pentor i TNS OBOP, pokazują, że konsumenci z rynków rozwijających się są tak bardzo zafascynowani możliwościami Internetu, że gdy uzyskują do niego dostęp, szybko wywiera on wyraźny wpływ na ich życie.
W Polsce z roku na rok funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Początkowo UTW powstawały przede wszystkim przy uczelniach państwowych. Teraz coraz częściej tę formę kształcenia oferują także placówki prywatne.
Przez wieki plotka, choć powszechnie „kultywowana", oficjalnie uważana była za szkodliwą, haniebną i bezużyteczną czynność. Ale najnowsze badania uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley sugerują, że ma bardzo ważne funkcje regulatywne w społecznościach.