Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na zwężeniu dróg oddechowych. Osoby chorujące na POChP często lekceważą objawy towarzyszące chorobie, takie jak zadyszka, czy lekki ucisk w klatce piersiowej podczas wysiłku fizycznego, myląc ją z gorszą kondycją. Aż 75% chorych nie jest świadomych, że cierpi na POChP i tym samym choroba ta zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. O tym, czym dokładnie jest POChP i jak na rozwój choroby wpływa palenie tytoniu opowiada prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński.
Statystycznie 75% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności. Właśnie dlatego powstał POChP Skaner - aplikacja, która ocenia ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących kondycji zdrowotnej.
Latem nabieramy ochoty, aby więcej się ruszać i spędzać czas na świeżym powietrzu. Wiele osób decyduje się wtedy na rozpoczęcie treningów biegowych, czy modny ostatnio cross fit. Chcąc przygotować się do większego niż zwykle wysiłku fizycznego warto wspomnieć o kilku czynnikach, które wpływają na naszą kondycję fizyczną i zrobić przynajmniej podstawowe badania.
Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby. Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z powodu tego schorzenia rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Niestety świadomość społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby jest nadal bardzo niska.
Niedoinformowanie społeczne w zakresie POChP i poczucie wyobcowania to codzienność chorych. Mimo iż 99 proc. z nich deklaruje, że przyjmuje swoje leki, niemal taki sam odsetek wskazuje na duszność wysiłkową jako najbardziej dokuczliwy objaw POChP. Powodem może być brak w Polsce innowacyjnych, prostych w użyciu leków. Pełne spektrum problematyki podejmuje raport „Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Rzeczywistość chorych w Polsce” przygotowany przez agencję badawczą PBS.
Z okazji Światowego Dnia POChP, w tym roku przebiegającego pod hasłem „Nie jest za późno”, Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zaprasza pacjentów do skorzystania z bezpłatnych zabiegów spirometrycznych oraz do uczestnictwa w warsztatach efektywnego „zarządzania chorobą”. Oba wydarzenia odbędą się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.
Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) obchodzony jest w tym roku 18 listopada. Celem organizowanej od 2002 r. akcji jest uświadomienie zagrożenia, jakie stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o metodach zapobiegania i terapii choroby.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) dotyka około 210 mln ludzi na świecie – wynika z ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W krajach uboższych, gdzie POChP jest powszechnie występującym problemem ze względu na rozpowszechnienie palenia papierosów i narażenie na oddychanie skażonym powietrzem, nie prowadzi się badań, które pozwoliłyby oszacować realną skalę zagrożenia. Według badań Eurostatu, przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią obecnie trzecią – po chorobach układu sercowo-naczyniowego i nowotworach – przyczynę zgonów Europejczyków.
Na świecie choruje na nią ok. 210 mln osób, w Polsce – ok. 2 mln, ale jedynie u 20 proc. jest ona rozpoznawana i odpowiednio leczona. Jak przewiduje WHO, w 2020 r. będzie jedną z trzech najczęstszych przyczyn zgonów. Z czego wynika tak ogromna liczba zgonów, czy i jak można im zapobiegać?
14 września to początek Polskich Dni Spirometrii, których tegorocznym hasłem jest „Oddychaj czystym powietrzem”. Przez tydzień w ponad 200 placówkach medycznych w całej Polsce będzie można wykonać bezpłatne badania spirometryczne, a także dowiedzieć się o przyczynach, przebiegu i skutkach chorób układu oddechowego.
Pod hasłem "Nie jest jeszcze za późno" obchodzony jest 19 listopada Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). To schorzenie, które nieodwracalnie uszkadza płuca jest już trzecią przyczyną zgonów na świecie. O Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc niewiele wiemy, a tymczasem można jej skutecznie zapobiegać, a wcześniej wykrytą objąć odpowiednią terapią.
W dniach od 10 do 20 września w całym kraju, w ponad 100 ośrodkach i miejscach użyteczności publicznej będzie można wykonać bezpłatnie badanie spirometryczne. Będzie to możliwe w ramach Światowych Dni Spirometrii, których inicjatorem w Polsce są: Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Wojskowy Instytut Medyczny.
POChP to choroba ludzi dorosłych spowodowana w 80 proc. przez palenie papierosów. Rozpoznajemy ją głównie u osób, które paliły przez 15-20 lat. Drugim istotnym czynnikiem ryzyka jest narażenie na wdychanie szkodliwych dymów i pyłów. Dlatego na POChP mogą zachorować ludzie, którzy nigdy nie wzięli papierosa do ręki, ale są biernymi palaczami, gotują na kuchni, zwłaszcza węglowej, albo wdychają miejski smog.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalną chorobą płuc. Polega na postępującym zmniejszeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe (w szczególności oskrzela i płuca), co upośledza oddychanie, nawet w bardzo poważnym stopniu. Jej postępy można tylko mocno powstrzymać, ale zmiany przez nią poczynione są niestety tylko częściowo odwracalne. POChP bywa również określana jako przewlekły bronchit albo rozedma.