Prawie połowa polskiego społeczeństwa cierpi na otyłość lub ma nadwagę. Może się okazać, że do najczęściej wymienianych przyczyn takiego stanu – braku aktywności fizycznej i nieodpowiedniej diety – dołączą też zaburzenia snu. Naukowcy sądzą bowiem, że na utrzymanie prawidłowej wagi znaczący wpływ ma zdrowy i odpowiedni długi sen.
Prawie 40 procent dorosłego polskiego społeczeństwa narzeka na problemy ze snem. Niedostateczna ilość snu może niestety wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się, że prawie połowa osób z przewlekłą bezsennością zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza z depresją.
Chrapliwe dźwięki całą noc, bezdech, po czym nowa seria chrapania – tak wyglądają noce w wielu domach na całym świecie, wszędzie znajdzie się członek rodziny, który cierpi na tę przykrą przypadłość. Chrapanie zwiększa ryzyko zawału – stwierdzili naukowcy i postanowili leczyć „chrapaczy”.
Materace sprężynowe mogą kojarzyć się ze skrzypieniem i sprężynami wychodzącymi na zewnątrz po długim użytkowaniu. Dlatego ten typ materaca nie cieszył się do tej pory uznaniem. Wszystko zmieniło się, odkąd klasyczny bonnell zastąpiono sprężyną kieszeniową.
We śnie spędzamy jedną trzecią naszego życia. Dobry nocny wypoczynek poprawia samopoczucie, uspokaja, zwalcza stres i poprawia funkcjonowanie umysłu. Ważne jest, aby spać odpowiednio długo, na wygodnym łóżku i w zdrowej pościeli.
Bezsenność to jedno z najpopularniejszych zaburzeń snu, objawia się ono tylko nie problemami z zasypianiem, ale i niesatysfakcjonującą jakością nocnego odpoczynku.
Ponad 70 procent z cierpiących na bezsenność ankietowanych odczuwa dolegliwości związane ze snem od ponad miesiąca, a 45 procent z nich źle sypia, aż od 3 lat. Bezsenność jest zatem chorobą, i to niemalże chorobą społeczną. Nie warto jej lekceważyć.
Coraz więcej jest osób, które zimą tracą wszelką inwencję, stają się przygnębione i rozdrażnione, albo wpadają w apatię. Ocenia się, że około 10 proc. naszego społeczeństwa odczuwa mniej lub bardziej nasilone objawy sezonowej depresji. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które powinny pomóc osobom wrażliwym na cykliczne, związane z porami roku zmiany.
Jeśli jesteś jedną z wielu osób rzucających się z boku na bok nie mogąc zasnąć, spróbuj zastosować się do kilku wskazówek pomagających przygotować się do snu.
Bezsenność definiuje się na ogół jako zbyt małą ilość snu występującą co najmniej trzy razy w tygodniu. Nie jest prawdą, że z powodu bezsenności cierpią tylko młodzi, zabiegani i zestresowani ludzie- starszym osobom również nieobce jest to schorzenie. Zbyt wczesne budzenie się, kłopoty z ponownym zaśnięciem, są nie tylko uciążliwe, przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, lecz także przyczyniają się do obniżenia odporności. Liczba osób zmagająca się z bezsennością wciąż rośnie, obecnie w Polsce jest to ok. 35 proc. populacji.
Badania przeprowadzone na 669 osobach w średnim wieku pokazały, że śpimy znacznie mniej , niż powinniśmy i niż jesteśmy o tym przekonani. Badania, stosując różne kryteria, dowodzą ponadto, że krócej śpią: czarni niż biali, mężczyźni niż kobiety, biedni niż bogaci.