Cyberochrona najprościej ujmując, jest to ochrona w sieci internet. Czy warto się nią przejmować? Jakie zagrożenia niesie ze sobą brak ochrony w sieci? W jaki sposób użytkownik może chronić siebie i swój komputer przed zagrożeniami z zewnątrz? Odpowiedzi na te pytania w artykule poniżej.
Święta Bożego Narodzenia to prawdziwe żniwa dla handlowców, którzy atakują nas różnego rodzaju reklamami i …spamem. Ale to także czas, kiedy swoje działania nasilają również hakerzy, próbujący wykorzystać przedświąteczną gorączkę zakupów.
Wśród kilkudziesięciu znanych i renomowanych programów antywirusowych tylko kilka aplikacji w wersji bezpłatnej jest w stanie zbliżyć się swoimi możliwościami do płatnych odpowiedników oraz konkurować z najpopularniejszymi na świecie rozwiązaniami do zabezpieczenia komputerów domowych. Jednak który z nich wybrać i na co zwracać szczególną uwagę podczas dostosowywania ochrony do własnych preferencji?
Na liście największych światowych źródeł spamu, Polska może się pochwalić niechlubnym awansem na 6 miejsce. Z naszego kraju pochodzi aż 4,7% wszystkich niechcianych wiadomości e-mail.
Kaspersky Lab Polska przedstawia poradnik dotyczący spamu i oszustw na Facebooku, popularnie zwanych "likejackingiem". W swoim tekście Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, tłumaczy, na czym polegają ataki na Facebooku, do czego mogą prowadzić oraz jak nie dać się złapać.
Kaspersky Lab informuje o wykryciu nowego spamu wykorzystywanego przez cyberprzestępców do infekowania komputerów osób solidaryzujących się z Japończykami. Jedno kliknięcie w fałszywej wiadomości e-mail może doprowadzić do instalacji 5 szkodliwych programów.
Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, jeśli autoryzacja operacji na twoim koncie jest potwierdzana SMS-ami – zachowaj ostrożność!. Odnotowano nowy sposób kradzieży pieniędzy z internetowych kont bankowych. Przestępcy, korzystając ze stworzonych przez siebie fałszywych stron banków, są w stanie nie tylko przejąć dane pozwalające wejść na konto internetowe, ale też dotrzeć do kodów autoryzujących transakcje, które są przesyłane w SMS-ach na telefony komórkowe. Aby nie dać się oszukać, należy pamiętać o paru prostych zasadach.
To właśnie w Walentynki najczęściej zbieramy się na odwagę, aby powiedzieć innym, ile dla nas znaczą. Niestety, aktywnością w tym czasie wykazują się również spamerzy i cyberprzestępcy. Kaspersky Lab zwraca uwagę na niebezpieczeństwa i radzi, jak bezpiecznie spędzić Dzień Świętego Walentego.
Największa ilość spamu w 2009 roku spośród krajów z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (region EMEA) rozsyłana była z komputerów w Polsce - twierdzi zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym firma Symantec. Nasz kraj był odpowiedzialny za wysyłkę 10 procent niechcianych wiadomości w skali regionu EMEA, co przekłada się na 4 procent w skali całego świata.
Kto z nas nie lubi dostawać życzeń bożonarodzeniowych? Jednak w dzisiejszych czasach digitalizacja zwyczajów komunikacyjnych oznacza, że już nie wysyłamy kartek pocztą tradycyjną, ale elektroniczną. Takie życzenia elektroniczne często kryją groźne oferty dla odbiorcy, w tym wirusy, trojany i inne rodzaje oprogramowania crimeware.
Eksperci z Laboratorium PandaLabs przedstawili ranking najbardziej niebezpiecznych zagrożeń komputerowych, które pojawiły się w ciągu 20 lat. Jak wynika z analizy Laboratorium pierwsze wirusy były tworzone, aby rozsławić ich twórców i rozbawić użytkowników.
Coraz więcej Internautów docenia wygodę zakupów online. Zwłaszcza w grudniu, kiedy pomagają one uniknąć świątecznych kolejek, wszechobecnych w tradycyjnych sklepach. Jednak okres świąt jest atrakcyjny nie tylko dla właścicieli internetowych sklepów – to także okres prawdziwych żniw dla cyberprzestępców.
Na pytanie dotyczące obaw przed zagrożeniami online niemal dwie piąte użytkowników Internetu odpowiada, że nie dostrzega żadnych niebezpieczeństw. Z jakimi zagrożeniami czy też, ogólnie mówiąc, negatywnymi aspektami Internetu użytkownicy zetknęli się osobiście?
Z badania przeprowadzonego przez firmę Nielsen Online wynika, że starsi użytkownicy Internetu oglądają większą liczbę reklam, niż ich dzieci i wnuki - informuje Media Life.
Jest ich mnóstwo: niemal każda stacja telewizyjna organizuje konkursy SMS - owe mające zachęcić widzów do oglądania konkretnych programów. Okazuje się jednak, że organizatorzy takich konkursów często łamią prawa osób, które biorą w nich udział – pisze Gazeta Prawna.