Zastanawiałeś się już, czy warto sporządzić testament? Jeśli nie, to teraz jest właściwa chwila. Dlaczego? Dlatego, że tylko poprzez testament możesz wyrazić swoją wolę, a z tego przywileju nie warto rezygnować.
Testament. Kojarzony z najsmutniejszymi momentami w życiu, z ostatecznym pożegnaniem z bliskimi. Unikamy mówienia, a nawet myślenia o nim. Tymczasem sporządzenie testamentu nie musi wiązać się z bliskością śmierci, zaś precyzyjne rozporządzenie majątkiem daje możliwość nie tylko wsparcia najbliższych nam osób, ale także projektów lub organizacji.
Jest ku temu wiele powodów. Testament umożliwia przede wszystkim podział majątku, ale nie tylko. Czas jego przygotowania może być również chwilą refleksji, która pozwoli dostrzec wszystko, co udało nam się w życiu osiągnąć. Na pewno warto go spisać i poświęcić moment, aby zastanowić się, kogo chcielibyśmy wesprzeć swoim majątkiem.
Spadkobiercy bedą mieli ułatwiony dostęp do środków na tzw. rachunkach uśpionych, czyli nieaktywnych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą, gdzie zmarły ulokował pieniądze. Zmiany wprowadza nowelizacja Prawa bankowego, przyjęta przez Sejm. Nowelizacja trafiła do podpisu przez głowę państwa.
Sejm pracuje nad senackim projekte nowelizacji Prawa bankowego. Projekt reguluje kwestię nieaktywnych rachunków w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tzw. rachunków uśpionych). Nowe przepisy mają ułatwić dostęp do informacji o takich kontach spadkobiercom zmarłych klientów instytucji finansowych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą gdzie zmarły ulokował pieniądze.
Sejm przyjął w ostatecznym kształcie nowelizację Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zmieniającą zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Dotychczasowe regulacje przewidują, że spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiaduje się o spadku, może złożyć oświadczenie o jego przyjęciu lub odrzuceniu.
Zwykle po śmierci właściciela konta osobistego jego rachunek zostaje „uśpiony” do momentu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. W odnajdywaniu kont po zmarłych ma teraz pomóc centralna informacja o rachunkach, która powstanie na mocy nowelizacji Prawa bankowego.
Sejm znowelizował Kodeks cywilny. Nowe przepisy zmieniają zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Nowelizacja przyjmuje jako domyślny sposób przyjęcia podatku tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.
Życie tak samo wszędzie daje w kość, nawet na rajskich Hawajach. Każdy jednak inaczej radzi sobie z problemami.
Jednym z moich absolutnie ukochanych filmów jest "Deszczowa piosenka". Rzecz zwiewna, elegancka, zabawna. "Artysta" to taka bardziej stylowa "Deszczowa piosenka" z drugim dnem. Czarno-biała i niema.
Przed nominacjami do Oscarów niewiele się mówi w mediach na temat największych przebojów światowego kina, a spora część kandydatów do tytułu najlepszego filmu 2011, swoją polską premierę ma dopiero w 2012 roku - wynika z badania „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".
"Artysta" Michela Hazanaviciusa zdobył trzy nagrody podczas ceremonii rozdania Złotych Globów. Za najlepszy film dramatyczny uznano "Spadkobierców" Alexandra Payne'a.
Na czele oscarowego wyścigu nadal pozostaje "Artysta". Czarno-biały film o kinie niemym zdobywa kolejne nagrody. Dziennikarze "The Hollywood Reporter" przygotowali zestawienie tytułów i artystów, którzy mają największe szanse na oscarowe nominacje.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu spisywanie testamentu było domeną seniorów możnych i bardzo bogatych rodzin. Sam termin kojarzył się raczej z dziedzictwem niematerialnym niż rozdysponowaniem majątku na wypadek śmierci (któż nie zna utworu Juliusza Słowackiego pt. „Testament mój"?). Efekty są widoczne po dziś dzień. Wielu ludzi walczy o majątek po swoich dziadkach, rodzicach i innych przodkach wobec braku testamentu. Rodzinne umowy ustne są w tym zakresie niewystarczające a nieuregulowane sprawy spadkowe nastręczają konfliktów i kłopotów. Dlatego warto zaznajomić się z informacjami na temat testamentu i spisać porządne oświadczenie woli.