Michael Jackson podjął pierwszą spadkową decyzję dotyczącą swego majątku. Prawa autorskie do nagrań The Beatles trafią po jego śmierci w ręce Paula McCartneya.
Amerykańskie badania wykazały, że kobiety i mężczyźni bardzo różnią się w kwestiach dotyczących finansów. Według ekspertów z prowadzącej badania firmy PNC, te pary, które są partnerami w sprawach domowego budżetu, mają szansę żyć w szczęśliwym związku.
Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot. Z tym stwierdzeniem zgadza się większość rodziców, niezależnie od tego, czy ich pociechy mają dwa czy trzydzieści dwa lata. Wydawać by się mogło, że z chwilą, gdy nasze dzieci staja się dorosłe, spada nam z barków większość rodzicielskich obowiązków, ale czy tak jest naprawdę?
Najbliżsi krewni są zwolnieni od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że w ciągu miesiąca zgłoszą w urzędzie skarbowym ich nabycie. W przeciwnym razie stracą ulgę.
Skorzystanie z ulgi w podatku od spadków i darowizn wymaga spełnienia określonych warunków zawartych w stosownej ustawie. Niezachowanie chociaż jednego z nich powoduje utratę prawa do zwolnienia - alarmuje "Gazeta Prawna".
Jak podaje Gazeta Prawna, Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji prawa spadkowego w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Krąg spadkobierców ustawowych zostanie rozszerzony o dziadków oraz pasierbów spadkodawcy, którzy w kolejce po spadek wyprzedzą gminę i Skarb Państwa.
Opóźnienie otwarcia spadku oraz uregulowania zobowiązania podatkowego z tego tytułu może okazać się bardzo niekorzystne dla podatników. Podatek od spadku liczy się bowiem od wartości rynkowej z chwilą zgłoszenia go do opodatkowania.
1 stycznia 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie podatku od spadków i darowizn wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku. Zgodnie z nimi najbliższa rodzina nie będzie musiała płacić tego podatku. Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym specjalnego zawiadomienia SD-Z1.
Będziemy mieć taką samą skalę z podatkami w wysokości 19%, 30% i 40%, odmrożone zostaną jednak progi podatkowe. Pierwszy będzie na poziomie 43.405,00, drugi 85.528,00. Zwolnione z podatku będą spadki i darowizny w obrębie I grupy pokrewieństwa.
Posłowie z Komisji Finansów Publicznych zdecydowali, że dziedziczenie majątku w ramach najbliższej rodziny powinno być zwolnione z podatku. Nowe przepisy mają ułatwić przekazywanie z pokolenia na pokolenie rodzinnych przedsiębiorstw.
Dwaj australijscy ekonomiści przejrzeli statystyki zgonów za 1979 rok, gdy rząd zniósł federalny podatek spadkowy. Okazuje się, że znaczna liczba bogatych osób "poczekała" z ostatnim tchnieniem do 1 lipca 1979 roku - dnia zniesienia podatku.
Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął projekt zmiany ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedłożony przez ministra finansów - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany zmierzają przede wszystkim do zmniejszenia obciążeń podatkowych oraz uproszczenia zasad rozliczania się z fiskusem jeśli chodzi o spadki i darowizny, jak również do obniżenia kosztów administrowania podatkami.
Prawo spadkowe przewiduje instytucję tzw. zachowku, który ma zabezpieczyć interesy majątkowe najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Spadkodawca może w testamencie pominąć członków najbliższej rodziny lub dokonać za życia darowizn, które uszczuplą masę spadkową, pozbawiając w ten sposób potencjalnych spadkobierców korzyści ze spadku. Majątek spadkowy przypadnie wtedy bądź tylko niektórym z najbliższych krewnych bądź dalszym krewnym lub osobom zupełnie obcym. Wówczas jednak określone osoby należące do kręgu spadkobierców ustawowych (tzn. osób, które dziedziczą w przypadku braku testamentu) mają w stosunku do osoby, która otrzymała korzyść majątkową od spadkodawcy (poprzez testament lub darowiznę) roszczenie o zachowek.
Testament to czynność prawna, w której określona osoba (testator) rozrządza swoim majątkiem na wypadek swojej śmierci, czyli wskazuje jaka jest jej wola co do tego kto i w jakich częściach powinien odziedziczyć jej majątek. W jednym testamencie może być zawarte rozrządzenie majątkiem tylko jednej osoby, nawet małżonkowie nie mogą sporządzić testamentu wspólnie.
Z chwilą śmierci spadkodawcy prawa i obowiązki zmarłego przechodzą na określone osoby. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo następuje na podstawie testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu albo testament okazał się nieważny, albo testament został odwołany przez spadkodawcę lub powołany do spadku w testamencie spadkobierca nie chce lub nie może dziedziczyć, w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, czyli dziedziczenie z mocy samego prawa. Podobnie w przypadku, gdy spadkodawca rozrządził w drodze testamentu tylko częścią swojego majątku, co do pozostałej części wchodzi w grę dziedziczenie na podstawie ustawy.