Zachowek to instytucja, która chroni niektórych spadkobierców ustawowych przed rozporządzeniami testatora dokonanymi albo w testamencie albo jeszcze za życia w charakterze darowizn. Testator może powołać w testamencie do dziedziczenia zupełnie obcą osobę, pomijając najbliższych członków rodziny, albo też wyzbyć się swojego majątku poprzez darowizny dokonane za życia, dlatego prawo zabezpiecza interes najbliższych członków rodziny poprzez zachowek.
Zadajemy sobie czasami pytanie, po co sporządzać testament. Rzeczywiście także bez jego sporządzenia nasz majątek będzie dziedziczony, ale tylko poprzez testament możemy sami określić krąg spadkobierców, niektórych obciążyć poleceniem, komuś zrobić zapis, a kogoś wydziedziczyć.
Jak nabyć prawa do spadku? Jak uzyskać dofinansowanie unijne? Jak wywalczyć lepsze warunki pracy? Wielu osobom trudno jest poradzić sobie z tymi problemami, więc rezygnują z ubiegania się o swoje przywileje. A przecież odpowiedzi na te pytania może udzielić nam radca prawny.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu spisywanie testamentu było domeną seniorów możnych i bardzo bogatych rodzin. Sam termin kojarzył się raczej z dziedzictwem niematerialnym niż rozdysponowaniem majątku na wypadek śmierci (któż nie zna utworu Juliusza Słowackiego pt. „Testament mój"?). Efekty są widoczne po dziś dzień. Wielu ludzi walczy o majątek po swoich dziadkach, rodzicach i innych przodkach wobec braku testamentu. Rodzinne umowy ustne są w tym zakresie niewystarczające a nieuregulowane sprawy spadkowe nastręczają konfliktów i kłopotów. Dlatego warto zaznajomić się z informacjami na temat testamentu i spisać porządne oświadczenie woli.
W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, testamentami.
Mój ojciec zaciągnął kredyt na 15 lat na budowę domu. Niestety trzy miesiące temu zmarł, a ja jestem jego jedynym spadkobiercą. Czy muszę spłacać kredyt zaciągnięty przez zmarłego ojca?
UFA zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów dla kobiet szukających pracy.
102- letnia Włoszka z miasteczka Macerata w środkowej części kraju ma niezwykłe "zacięcie", przez ostatnich dwanaście lat walczyła z rodziną o spadek po pradziadku. Sąd okazał się dość opieszały, ale staruszka nie dała za wygraną.
Podatniczka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadku po zmarłym mężu z tytułu posiadanych działek, które otrzymała ona w formie darowizny od rodziców, jeżeli mąż nie był ich współwłaścicielem. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 05.12.2008 r. nr IPPB2/436-387/08-2/MZ.
Wraz ze śmiercią pracownika wygasa stosunek pracy łączący go z pracodawcą. Na przełożonym ciąży jednak jeszcze szereg obowiązków, które musi wypełnić. Chodzi tu m.in. o wystawienie i wydanie świadectwa pracy czy wypłacenie upoważnionej osobie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Michael Jackson podjął pierwszą spadkową decyzję dotyczącą swego majątku. Prawa autorskie do nagrań The Beatles trafią po jego śmierci w ręce Paula McCartneya.
Amerykańskie badania wykazały, że kobiety i mężczyźni bardzo różnią się w kwestiach dotyczących finansów. Według ekspertów z prowadzącej badania firmy PNC, te pary, które są partnerami w sprawach domowego budżetu, mają szansę żyć w szczęśliwym związku.
Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot. Z tym stwierdzeniem zgadza się większość rodziców, niezależnie od tego, czy ich pociechy mają dwa czy trzydzieści dwa lata. Wydawać by się mogło, że z chwilą, gdy nasze dzieci staja się dorosłe, spada nam z barków większość rodzicielskich obowiązków, ale czy tak jest naprawdę?
Najbliżsi krewni są zwolnieni od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że w ciągu miesiąca zgłoszą w urzędzie skarbowym ich nabycie. W przeciwnym razie stracą ulgę.
Skorzystanie z ulgi w podatku od spadków i darowizn wymaga spełnienia określonych warunków zawartych w stosownej ustawie. Niezachowanie chociaż jednego z nich powoduje utratę prawa do zwolnienia - alarmuje "Gazeta Prawna".