Weszły w życie nowe, ułatwiające załatwianie międzynarodowych spraw spadkowych. Jest to szczególnie istotne dla tych obywateli polskich i ich rodzin, którzy wyjechali z Polski i zmienili swoje miejsce zwykłego pobytu na inne państwo członkowskie UE lub zamierzają to uczynić.
Nowe przepisy, które wejdą w życie w drugiej połowie października pozwolą wszystkim, którzy otrzymali wraz ze spadkiem dług i nie złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ograniczyć dziedziczenie długów do wartości otrzymanego majątku. Do tej pory był to głównie przywilej dzieci. Biorąc pod uwagę rosnące zadłużenie Polaków, a wraz z nim większe prawdopodobieństwo przejęcia długów zamiast majątku - zmiana była jak najbardziej pożądana. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor nie brakuje niefortunnych spadkobierców, najmłodszy ma 11 lat.
Sejm przyjął w ostatecznym kształcie nowelizację Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zmieniającą zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Dotychczasowe regulacje przewidują, że spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiaduje się o spadku, może złożyć oświadczenie o jego przyjęciu lub odrzuceniu.
Sejm znowelizował Kodeks cywilny. Nowe przepisy zmieniają zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Nowelizacja przyjmuje jako domyślny sposób przyjęcia podatku tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.
Wydaje się być czymś zupełnie naturalnym, że rodzice muszą zmagać się z zazdrością występującą u swoich dzieci. Z drugiej strony, poruszając taki temat mamy na myśli zwykle raczej… kilkulatki. Życie jednak pisze swoje scenariusze – może zatem okazać się, że zazdrosnym dzieckiem jest już dorosły człowiek. Jaki może być przedmiot takiego uczucia i jak sobie z tym wszystkim poradzić?
Robin Williams zostawił szacowany na 50 milionów dolarów majątek dla trójki swych dzieci żony.
Nadchodzi taki moment w życiu kiedy zaczynamy zastanawiać się co po naszym odejściu stanie się ze zgromadzonym przez nas majątkiem: samochodem, domem, kontem w banku. Zazwyczaj pierwsza myśl to: spiszę testament. I słusznie bo to wciąż najlepszy sposób na uporządkowanie naszych sprawa majątkowych na wypadek śmierci.
W sierpniu tego roku Sejm przyjął zmianę ustawy o prawie spadkowym. Znalazł się tam ważny zapis, którego zadaniem jest ochrona dziedziczących przed zagrożeniem przejęcia po zmarłym długów. Przepis ten wejdzie w życiu po upływie sześciu miesięcy od daty uchwalenia ustawy. Jakie korzyści przewidziano dla spadkobierców?
Philip Seymour Hoffman, który w lutym osierocił troje dzieci, nie pozostawił im bezpośrednio ani grosza.
Chociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.
W Sejmie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projekt odpowiedniej ustawy został przekazany właśnie do komisji finansów. Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?
Zdarza się, że zmarły członek rodziny nie wymienia nas w testamencie. Czy wszystko jednak stracone? W dalszym ciągu mamy szansę na otrzymanie części jego majątku, w czym pomóc nam może tzw. zachowek. To jeden z kontrowersyjnych, ale przy tym mało znanych aspektów dziedziczenia. Na czym polega zachowek i ile można zyskać?
Zdarza się iż osoby popadają w kłopoty finansowe, a osoby im najbliższe nie wiedzą tego, dowiadują się o tym dopiero na etapie postępowania spadkowego. W sytuacji, gdy długi spadkowe są znaczne i mogą przewyższyć wartość spadku, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji gdy decydujemy się na odrzucenie spadku, pamiętajmy o swoich dzieciach.
Zachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy. Jednak czy instytucja zachowku jest zgodna z ustawą zasadniczą?
Mobilna bankowość i zawieranie transakcji przez Internet to już codzienność. Bez problemów można dokonać przelewu, założyć lokatę czy nawet zaciągnąć kredyt on-line. Expander radzi jednak, by pamiętać o dokumentacji i drukować umowy od transakcji zawieranych w sieci. Jeśli tego nie zrobimy to, w przypadku naszej śmierci, spadkobiercy mogą nigdy nie otrzymać pieniędzy, które im pozostawimy.