Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Nie trzeba wyciskać z siebie siódmych potów, żeby zyskać znaczące korzyści dla zdrowia i móc liczyć nawet na dłuższe życie. Wystarczy już raźny spacer, żeby lepiej się poczuć i zyskać większe szanse na długowieczność.
Wraz z wiekiem słabną nasze siły i zdolność zachowania równowagi, zwiększa się więc ryzyko upadku, a pogorszenie stanu kości dodatkowo pogłębia konsekwencje upadków. Złamania biodra i kręgosłupa to jedne z najczęstszych urazów, jakim ulegają ludzie starsi, często już do końca życia tracąc niezależność. Zdrowe kości są niezbędne, jeśli chcesz zachować samodzielność.
Wiesz, co się dzieje z tłuszczem, gdy chudniesz? Jego znacznej większości pozbywamy się przez płuca.
Problem samotności jest jednym z najbardziej niszczących w zachodnim świecie, a w okresie świątecznym daje o sobie znać szczególnie dotkliwie. Przyzwyczailiśmy się, że Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyjątkowy czas rodzinnych spotkań, stąd, jeśli nie udaje się przeżyć go wspólnie z bliskimi, zwykle bardzo to przeżywamy. Święta bez rodziny nie muszą być jednak smutne. Zobacz jak można zmniejszyć poczucie izolacji.
Nie trzeba wyciskać siódmych potów, by zachować dobrą sprawność i uchronić się przed różnymi chorobami w dojrzałym i starszym wieku. Kobiety po sześćdziesiątce zyskują znaczne korzyści dla serca już dzięki energicznym spacerom.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, pomoże też trzymać się ustalonych treningów. Regularna aktywność fizycznie pomaga zaś zapobiegać chorobom serca i udarom
Niemal każdy regularny wysiłek fizyczny jest dobry dla naszego organizmu i pozwala powstrzymywać procesy starzenia się. Są jednak dobre wiadomości także dla tych panów, którzy nie mają serca do sportu - nie trzeba mocno się pocić, by móc liczyć na dobre efekty wysiłku fizycznego, i to takie, które pozwolą dłużej żyć.
Jeśli chcesz liczyć na dobre zdrowie i wysoki poziom energii także w seniorskich latach, nie możesz prowadzić siedzącego trybu życia - regularne ćwiczenia są niezbędne, by cieszyć się sprawnością także na starość.
Jeśli chcesz żyć dłużej, zaadoptuj psa. Opieka nad nim sprzyja długowieczności. Korzyści są szczególnie znaczące dla właścicieli psów, którzy żyją samotnie.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, aktywność daje korzyści zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu. Jednak po pięćdziesiątce trzeba uważniej dobierać treningi. W tym wieku może być łatwiej o urazy, a organizm nie jest tak wytrzymały jak w młodszych latach.
Zdarza się, że popełniasz pewne błędy, które sprawiają, że przez długie godziny w ciągu dnia odczuwasz zmęczenie. Zobacz, jak dobrze zacząć poranek i uchronić się przed całodzienną sennością czy brakiem wigoru.
Jeśli stosujesz nieprawidłową dietę i spędzasz wiele godzin dziennie siedząc, to masz znacznie większe ryzyko przewlekłego zaparcia.
Zdrowy senior to aktywny senior, bez względu na to, czy wspomnianą aktywnością są codzienne spacery, pływanie, czy coraz popularniejszy nordic walking. Rodzaj aktywności to kwestia preferencji i możliwości motorycznych. Liczy się przede wszystkim motywacja do działania, regularność i świadomość dobroczynnego wpływu ruchu na jakość życia.
Szybkość chodzenia może wskazywać na poziom ryzyka śmierci z powodu chorób serca. Odkryty związek najprawdopodobniej wynika z tego, że szybkość chodu odzwierciedla ogólny stan zdrowia i sprawności fizycznej.