Od dawna wiemy, że regularny spacer to świetny trening, ale jak chodzić, by uzyskać najlepsze efekty? Eksperci ustalili, że sto kroków na minutę oznacza umiarkowany trening.
Stany zapalne stawów raczej zniechęcają do podjęcia wysiłku fizycznego, ale regularne treningi pomagają osłabić objawy choroby. Skuteczny w tym zakresie jest m. in. energiczny spacer.
Gdy dopada cię stan przygnębienia, o co jesienią przecież nie jest trudno, wypróbuj tych kilka sposobów na poprawę nastroju.
Na pracę naszego mózgu niemały wpływ ma pozycja ciała oraz to, czy jesteśmy aktywni fizycznie – mówią niemieccy badacze.
Idź na dłuższy spacer. Zrób to, zwłaszcza gdy przez cały tydzień siedzisz w pracy za biurkiem, a w domu przed telewizorem. Wprowadź spacery do planu swoich zajęć – spaceruj 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę. Jeśli od miesięcy czy lat żyjesz „na siedząco” i zastanawiasz się, kiedy zacząć się ruszać, zrób to 30 września, w Światowy Dzień Serca.
Jeśli codziennie musisz gdzieś dojechać, zamiast samochodu lub roweru wybierz środki komunikacji publicznej, w ten sposób zainwestujesz w zdrowie.
Jeśli dostatecznie często spacerujesz, a dokładniej pokonujesz co najmniej osiem kilometrów tygodniowo, masz duże szanse na opóźnienie choroby Alzhemera o 10 lat.
Wiadomo, że styl życia ma duży wpływ na to, jak wyglądamy i się czujemy. Przykładowo, ćwiczenia pomagają zachować zdrowie i młodość, a namierne picie alkoholu przyspiesza strzenie się. To oczywiste, ale jest wiele nieuzasadnionych przekonań dotyczących określonych zachowań czy nawyków i ich oddziaływania na nasz wygląd oraz samopoczucie.
Jak przestrzega Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization), upalna pogoda może skutkować nie tylko udarami cieplnymi, ale także nasilać istniejące choroby, np. problemy sercowo-naczyniowe, dolegliwości oddechowe, choroby nerek i zaburzenia psychiczne.
Szybkość chodzenia może być wskaźnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci. Międzynarodowy zespół badaczy ustalił teraz, że szybsze tempo spacerowania ma związek niższym prawdopodobieństwem zgonu z jakiegokolwiek powodu.
Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Nie trzeba wyciskać z siebie siódmych potów, żeby zyskać znaczące korzyści dla zdrowia i móc liczyć nawet na dłuższe życie. Wystarczy już raźny spacer, żeby lepiej się poczuć i zyskać większe szanse na długowieczność.
Wraz z wiekiem słabną nasze siły i zdolność zachowania równowagi, zwiększa się więc ryzyko upadku, a pogorszenie stanu kości dodatkowo pogłębia konsekwencje upadków. Złamania biodra i kręgosłupa to jedne z najczęstszych urazów, jakim ulegają ludzie starsi, często już do końca życia tracąc niezależność. Zdrowe kości są niezbędne, jeśli chcesz zachować samodzielność.
Wiesz, co się dzieje z tłuszczem, gdy chudniesz? Jego znacznej większości pozbywamy się przez płuca.
Problem samotności jest jednym z najbardziej niszczących w zachodnim świecie, a w okresie świątecznym daje o sobie znać szczególnie dotkliwie. Przyzwyczailiśmy się, że Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyjątkowy czas rodzinnych spotkań, stąd, jeśli nie udaje się przeżyć go wspólnie z bliskimi, zwykle bardzo to przeżywamy. Święta bez rodziny nie muszą być jednak smutne. Zobacz jak można zmniejszyć poczucie izolacji.