Badacze z różnych placówek naukowych w Nowej Zelandii i Australii odkryli, że regularne dojeżdżanie do pracy na rowerze może przedłużyć życie.
Utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej i umysłowej w średnim wieku może wiązać się z niższym ryzykiem rozwoju demencji w kilka dekad później, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Co robić, kiedy dopada nas chandra i zniechęcenie, a nie mamy czasu lub pieniędzy na antystresowe masaże czy zabiegi w spa? Kilka prostych, łatwo dostępnych sposobów pomoże odzyskać dobry nastrój.
Większość z nas codziennie pokonuje parę tysięcy kroków, a spacery - choć nie są kojarzone z typowymi treningami - stanowią wysiłek, który może poprawić nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli chcesz zmniejszyć stres, po prostu częściej wybieraj się na spacer.
Nie warto przesiadywać w fotelu - im dłużej tak właśnie spędzasz czas, tym bardziej zagrażają ci różne choroby, w tym te przewlekłe, a także przedwczesna śmierć.
Z wiekiem traci się nieco tkanki mięśniowej, ale to nie oznacza, że skazani jesteśmy na słabość - także po sześćdziesiątce można się cieszyć imponującą sprawnością i siłą.
Jeśli szukasz nowego hobby, zastanów się na tańcem. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Może dać dużo radości, pozwala poznawać nowych ludzi i znacząco poprawia stan zdrowia.
Jeśli często się martwisz i rzadko opuszczają cię negatywne myśli, twoje zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne słabnie.
Jeśli chcesz uniknąć problemów z mobilnością, które towarzyszą stanom zapalnym stawów, podejmij choćby minimalny wysiłek fizyczny. Wystarczy niewiele, okazuje się, że już dziesięciominutowy szybki spacer pomaga uchronić się przed unieruchamiającymi chorobami stawów.
Warto potrenować rano, by obniżyć poziom ciśnienia krwi, radzą lekarze. Mocniejszy wpływ ćwiczeń na obniżenie ciśnienia odnotowano u kobiet.
Od dawna wiemy, że regularny spacer to świetny trening, ale jak chodzić, by uzyskać najlepsze efekty? Eksperci ustalili, że sto kroków na minutę oznacza umiarkowany trening.
Stany zapalne stawów raczej zniechęcają do podjęcia wysiłku fizycznego, ale regularne treningi pomagają osłabić objawy choroby. Skuteczny w tym zakresie jest m. in. energiczny spacer.
Gdy dopada cię stan przygnębienia, o co jesienią przecież nie jest trudno, wypróbuj tych kilka sposobów na poprawę nastroju.
Na pracę naszego mózgu niemały wpływ ma pozycja ciała oraz to, czy jesteśmy aktywni fizycznie – mówią niemieccy badacze.
Idź na dłuższy spacer. Zrób to, zwłaszcza gdy przez cały tydzień siedzisz w pracy za biurkiem, a w domu przed telewizorem. Wprowadź spacery do planu swoich zajęć – spaceruj 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę. Jeśli od miesięcy czy lat żyjesz „na siedząco” i zastanawiasz się, kiedy zacząć się ruszać, zrób to 30 września, w Światowy Dzień Serca.