Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Purdue University pokazuje, że pary często wolniej chodzą podczas wspólnych spacerów. Szybkość chodzenia jest mniejsza, jeśli ludzie trzymają się za ręce.
Gdy czujesz się szczęśliwy/a, masz większą ochotę na różnoraką aktywność, w tym uprawianie sportu. Twój stan emocjonalny pozwala przewidzieć przyszły poziom zaangażowania w wysiłek fizyczny
Czas wiosennych porządków właśnie nadszedł i warto wykorzystać tę sposobność do zadbania o przydomowe roślinki, bo taka aktywność daje znaczące korzyści, m. in. poprawia poziom stanu emocjonalnego.
Uczeni z University of Missouri ustalili, że starsze osoby, które są właścicielami psów, czerpią korzyści z więzi, które tworzą ze swoimi czworonogami, ale też częściej spacerują. Regularne chadzanie z psem wiąże się z niższym wskaźnikiem masy ciała, mniejszą liczbą wizyt u lekarza i częstszymi ćwiczeniami.
Badacze z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii zauważyli, że zmiany życiowe wpływają na poziom aktywności fizycznej człowieka. Narodziny dzieci, zmiana miejsca zamieszkania, stanu cywilnego i miejsca pracy wpływają na dzienną liczbę kroków kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet posiadanie dzieci, praca oraz przeprowadzka z miasta na wieś zmniejsza codzienny wysiłek fizyczny.
Rozciąganie (stretching) może być bardzo skuteczne w obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Badania pokazują, że jest nawet efektywniejsze niż szybki marsz.
Aktywność fizyczna czyni nas szczęśliwszymi i ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia psychicznego.
Zgodnie z oficjalnymi statystykami, w Polsce żyje ponad 8,5 mln ludzi w wieku powyżej 60 lat. Ponieważ wszystkich obywateli jest 38,5 mln, osoby po sześćdziesiątce stanowią 22 proc. całej naszej populacji. Jako że nasze społeczeństwo się starzeje, odsetek seniorów będzie w kolejnych latach coraz wyższy. 14-go listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora
Kilka dni temu zainicjowano nową globalną akcję #h, której celem jest zwiększenie inwestycji w zdrowie psychiczne. Mają w tym pomóc media społecznościwe.
Opieka nad psem to konieczność regularnego odbywania spacerów, więc sprzyja ćwiczeniom. Regularne przechadzki z psem zwiększają poziom aktywności fizycznej u osób starszych, zwłaszcza zimą.
Lekarze z Ohio State University znaleźli wyraźny związek między kortyzolem (hormonem stresu) i wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
Zwykły spacer daje wiele potężnych korzyści zdrowotnych. Może być kluczem do utraty wagi, obniżenia ciśnienia krwi i cholesterolu oraz poprawy pamięci, a także osłabienia ryzyka chorób serca, cukrzycy, raka i innych dolegliwości.
Zwiększona aktywność fizyczna ma związek z niższym ryzykiem obturacyjnego bezdechu sennego, częstego zaburzenia oddychania doświadczanego podczas snu.
Jeśli masz kłopoty ze snem po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego, pomóc mogą poranne spacery.
Geny pomagają dożyć setki, ale za długowieczność odpowiadają także inne czynniki, w tym środowisko, w którym się mieszka.