Styczeń to taki okres w roku, kiedy siłownie się zapełniają nowymi i powracającymi członkami zdecydowanymi na poprawę sylwetki. Wielu chce spróbować kursów Zumby czy spinningu. Następuje też zmiana w strukturze zakupów artykułów żywnościowych - nasze koszyki częściej zapełniają się warzywami i owocami, a nie chipsami i ciastkami. Co jednak zrobić, by te modyfikacje były trwałe?
Jeśli jednym z postanowień noworocznych jest utrata na wadze, warto częściej pozostawiać samochód w garażu, proponują eksperci.
Ludzie nie zapadają w sen zimowy tak jak np. jeże, ale podczas chłodniejszego okresu nasze organizmy trochę zwalniają. Warto wypróbować naturalne sposoby na zwiększenie energii do działania - pozwolą lepiej funkcjonować i nie powodują skutków ubocznych.
Przy odrobinie wysiłku jesień nie musi kojarzyć się tylko z deszczem i melancholią. Wysiłku rozumianego dosłownie - złota pora roku to czas znakomicie nadający się do wycieczek. Aby jednak spędzić go przyjemnie, trzeba się do tego dobrze przygotować.
Nowe badania z uczonych z European Centre for Environment & Human Health oraz University of Exeter wykazały, że ludzie mieszkający na wybrzeżu charakteryzują się lepszym zdrowiem niż osoby mieszkające w głębi lądu.
Przejście przez ulicę bywa prawdziwym wyzwaniem dla pieszych - świeci się zbyt krótko biorąc pod uwagę średnią szybkość chodu przeciętnego człowieka. Starsi ludzi zaś są wręcz skazani na łamanie przepisów, bo sygnalizacja nierzadko zmienia się, gdy są w połowie drogi, wynika z brytyjskich badań.
Korzystanie z pedometru (krokomierza) może motywować osoby starsze prowadzące siedzący styl życia do dodania dłuższych spacerów do codziennej rutyny.
10 tysięcy kroków dziennie to minimum gwarantujące korzystny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Jeśli nie przekonuje was bieganie, chód sportowy, nordic walking czy stepper to idealna alternatywa w walce o dobrą formę.
Spacery, pływanie i fitness, to zdaniem Polaków najlepsze sposoby na letnie uczucie lekkości. Jako nieodzowny element aktywnego stylu życia prawie 25% ankietowanych wskazało picie schłodzonych napojów, które idealnie wpisują się w rytm ich dnia – wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie marki Lipton.
Spacer pomaga zachować dobrą formę, chroni przed niektórymi nowotworami (badania wykazały jego skuteczność w prewencji raka piersi), poprawia samopoczucie. Do tej listy należy dodać kolejny punkt - regularne przechadzki poprawiają pamięć.
Otyłość i zawansowanie w latach to fatalna kombinacja. Na pewnym etapie bowiem znacznie pogarsza możliwości poruszania się. Nigdy jednak nie jest za późno na zmiany. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników Wake Forest University, plan odchudzania połączony z treningiem polegającym na regularnych spacerach, może zwiększyć mobilność u starszych, otyłych osób z problemami zdrowotnymi serca nawet o 20%.
ECCO Walkathon to organizowany przez firmę ECCO, duńskiego producenta obuwia, odbywający się od kilkunastu lat na całym świecie spacer charytatywny, podczas którego jego uczestnicy zbierają pieniądze na organizacje charytatywne. Firma ECCO, za każdy przebyty przez uczestnika kilometr, przekazuje 4 zł na wybraną organizację. Jedną z fundacji, na którą zostaną przekazane tegoroczne fundusze będzie Fundacja „Mimo Wszystko" Anny Dymnej.
Bardzo ważnym czynnikiem w programie ćwiczeniowym jest odpowiednie zaplanowanie wysiłku fizycznego. Oto wskazówki ekspertów z seniorhealth.about.com:
Uprawianie sportu przeciwdziała wielu schorzeniom, poprawia samopoczucie i podnosi poziom zadowolenia z życia. Aby czerpać z niego przyjemność, trzeba zwrócić uwagę na dobór dyscypliny dostosowany do możliwości i potrzeb organizmu. Rodzajem aktywności polecanej wszystkim, bez wyjątku, jest chodzenie. To jeden z nielicznych rodzajów rekreacji, który nadaje się znakomicie dla ludzi w każdym wieku, o zróżnicowanej kondycji.
Zalety spaceru są nie do przecenienia! Dotlenia, dodaje energii, poprawia kondycję, jest doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Okazuje się, że nie tylko!