Przenośne urządzenia monitorujące naszą aktywność dają nowy wgląd w związek między wysiłkiem fizycznym a cukrzycą. Okazuje się, że warto podejmować aktywność, gdy tylko nadarza się taka okazja, bo może chronić przed chorobą.
Jedna godzina spaceru tygodniowo wiąże się z dłuższym życiem osób w wieku powyżej 85 lat.
Nie zwlekaj, idź na spacer. Korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia kumulują się.
Takie zajęcia rekreacyjne, jak czytanie książki, uprawianie jogi i spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji.
W przypadku większości ludzi korzyści z ćwiczeń aerobowych znacznie przewyższają ryzyko, jednak bardzo wymagające ćwiczenia wytrzymałościowe - takie jak udział w maratonach i triathlonach u osób mniej wprawnych do takiego wysiłku - mogą zwiększać ryzyko nagłego zatrzymania krążenia, migotania przedsionków lub zawału.
Dla osób, które odziedziczyły geny zwiększające ryzyko otyłości, istnieje nadzieja na zachowanie zdrowszej wagi. W Tajwanie odkryto, że określone formy ćwiczeń są szczególnie skuteczne w zwalczaniu genetycznych uwarunkowań sprzyjających otyłości.
Codzienne chodzenie czy wykonywanie prac domowych może być bardziej korzystne dla zdrowia niż sądzono. Zastąpienie półgodzinnego pozostawania w pozycji siedzącej aktywnością zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia aż o 24 procent.
Chodzenie może osłabić ból kolana u osób w wieku powyżej 50 lat, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, najczęstszą formę zapalenia stawów. Co więcej, badania pokazały, że chodzenie może być skutecznym sposobem spowolnienia uszkodzeń stawu.
Od dawna znane są korzyści zdrowotne wynikające z codziennego spaceru. Wiadomo np., że osoby, które regularnie się ruszają, są mniej narażone na problemy z sercem, udar, cukrzycę i demencję.
Istnieje wyraźny związek między tempem chodzenia i genetycznym markerem wieku biologicznego.
Mówi się, że różnorodność jest przyprawą życia, teraz uczeni twierdzą, że różnorodność w kręgu społecznym może pomóc żyć dłużej.
Ćwiczenia fizyczne podejmowane zbyt rzadko mogą wywoływać dezaktywację ważnego białka w organizmie, sprzyjając dalszej bezczynności i utrudniając aktywność fizyczną.
Ruch pomaga nam twórczo myśleć. To spostrzeżenie nie jest nowe, ma ponad 2 tysiące lat i było już znane filozofom starożytnej Grecji.
Więcej ćwiczeń zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i może znacznie osłabić globalny problem z tą chorobą.
Słynne zalecenie dotyczące wykonywania 10 tysięcy kroków dziennie to efekt kampanii marketingowej jednej z firm produkujących krokomierze. Badacze postanowili sprawdzić, ile kroków dziennie rzeczywiście jest koniecznych, by zaobserwować efekty prozdrowotne.