Nowe badania wykazały, że im więcej starsi mężczyźni spacerują, tym cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, a także cechują się wyższą jakością życia.
Odbycie krótkiego spaceru po posiłku może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 u osób starszych. Dzieje się tak dlatego, że przechadzka pomaga w redukcji ryzykownych skoków poziomu cukru we krwi, które występują po napełnieniu żołądka żywnością.
Ból w dolnej części pleców, a także związane z nim: ból nóg, biodra i/lub pieczenie stóp dotyczy aż 80 proc. ludzi na jakimś etapie życia.
Nasze ciało - wydaje się świetnie poznane, a jednak ma wiele tajemnic... oto kilka z nich.
Chcesz zwiększyć poziom swojej aktywności fizycznej? Pedometr (krokomierz) jest świetnym motywatorem robienia częstszych „przerw" od pozostawania w pozycji siedzącej.
Jedzenie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Kiepskie wybory żywieniowe mogą pogłębić rozmaite problemy zdrowotne, także mentalne, m. in. depresję.
Każdemu zdarza się odczuwać znużenie i zniechęcenie. Jeśli takie samopoczucie nie ma u podstaw poważniejszych dolegliwości, a po prostu dokucza od czasu do czasu, istnieją proste sposoby na walkę z nim. Poniżej kilka z nich. Uczeni gwarantują, że podniosą chęć do działania.
Ćwiczenia mogą obniżać ryzyko kamieni nerkowych u starszych kobiet. W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z kilku amerykańskich ośrodków naukowych wzięło udział ponad 85 tysięcy kobiet po menopauzie.
Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może przyspieszyć twardnienie tętnic.
Każdy go pragnie i za nim bardziej lub mniej skutecznie podąża. Podobno da się je zdobyć, bo można spotkać ludzi, którzy przyznają - raczej ściszonym tonem, wszak bogowie są zazdrośni - że je posiedli. Mowa oczywiście o szczęściu. Dzięki badaniom można wskazać konkretne czynniki sprzyjające poczuciu zadowolenia, spokoju i odprężenia.
Wyrażenie "trzeba to przejść" jest zwykle związane z jakąś nieprzyjemną, acz czekającą wielu z nas sytuacją życiową. Okazuje się, że ma także literalne zastosowanie w przypadku problemów ze stawami.
W słynnym filmie science fiction „Pamięć absolutna" mieszkania były zaopatrzone w okna z wirtualnymi krajobrazami - można było sobie wybrać jakiś spośród szerokiej gamy dostępnych pejzaży: od zaśnieżonych gór po dziewicze słoneczne plaże. Posiadanie takich widoków może relaksować po długim dniu pracy znacznie lepiej niż w telewizja. Okazuje się, że wizualny bodziec pomaga w walce z niektórymi chorobami, np. migreną.
Niemal każdy ma rozliczne okazje do wypełnienia zaleceń ekspertów co do 150 minut ćwiczeń tygodniowo i nie trzeba wcale rezerwować sobie czasu na trening na siłowni. Jest wiele innych możliwości wymagających określonego wysiłku, ale wcale nie postrzeganych jako zniechęcające czy męczące.
Starsi ludzie, którzy się udają się na krótki spacer cztery razy w tygodniu, mają niższe ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 40 procent.
Aby uniknąć syndromu metabolicznego, należy regularnie wybierać się na spacer.