Sposób chodzenia jest czynnikiem predykcyjnym śmiertelności u osób starszych.
Ogłoszono nominacje do nagrody National Geographic - Adventurer of the Year. Na wyróżnienie ma szansę Aleksander Doba - 68-latek, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki pomiędzy wybrzeżami Europy i Ameryki Północnej. Głosować można od 6 listopada do 31 stycznia.
Podejmowanie aktywności fizycznej trzy razy w tygodniu zmniejsza ryzyko depresji o około 16 procent, mówią uczeni z University College London.
Warto dostawać się do pracy pieszo lub chociaż część drogi pokonywać w ten sposób. Jak wynika z badań, które opublikowano w magazynie Preventive Medicine, osoby przemierzające pieszo drogę do pracy, są szczęśliwsze.
Dzięki chodzeniu na bosaka obniżasz ryzyko upadku.
Spacerowanie w umiarkowanym tempie 4,8 km na godzinę przez 20 minut może obniżyć ryzyko śmierci osoby chorej na raka piersi o 40 procent, a zgonu pacjenta z rakiem prostaty o prawie jedną trzecią.
Siedzący styl życia zagraża zdrowiu. Obliczono, że wiąże się z kilkudziesięcioma chorobami. Trzeba więc zadbać o to, by dostatecznie często podnosić się z kanapy lub fotela.
Poświęcenie już jednej godziny tygodniowo na ćwiczenia może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera o prawie połowę, pisze Daily Telegraph.
Trudno przecenić korzyści z regularnych spacerów - to jedna z najpowszechniej dostępnych aktywności, której wykonywanie przydaje wielu korzyści prozdrowotnych. Teraz odkryto, że poprawia chód, łagodzi sztywność, polepsza nastrój oraz uwagę i zwiększa ogólną jakość życia osób z chorobą Parkinsona.
Co najmniej sześć tysięcy kroków dziennie, oto „recepta" na uniknięcie problemów związanych z mobilnością w podeszłym wieku, szczególnie gdy jest się zagrożonym chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.
Aktywność fizyczna, która łączy wysiłek z zabawą, umożliwia większą utratę kalorii.
Seniorzy o umiarkowanym stopniu aktywności fizycznej mają większe szanse na utrzymanie mobilności w starszym wieku.
Starsi mężczyźni z nadciśnieniem, którzy cechują się wysokim poziomem sprawności, mają o pięćdziesiąt procent niższą śmiertelność w ciągu najbliższych lat niż ci, którzy unikają ćwiczeń.
Spędzanie czasu z końmi i dbanie o ich potrzeby łagodzi objawy choroby Alzheimera, wynika z nowych badań Ohio State University.
Oto kolejny powód do podjęcia wysiłku fizycznego. Badania wskazują, że osoby starsze, które pozostają aktywne fizycznie, cechują się niższym ryzykiem doznania zawału serca.