Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które spłacamy przez wiele lat. Jeśli w wyniku utraty pracy lub innych problemów nie możemy poradzić sobie z regulowaniem rat, nie uciekajmy od kłopotów. Istniej wiele rozwiązań, które mogą pomóc w takiej sytuacji, ale trzeba podjąć odpowiednie działania. Co zrobić, gdy nie stać nas na spłatę zobowiązań?
Mimo sędziwego wieku trafił do Krajowego Rejestru Długów. Ma 105 lat i jest winien 1572 zł. Stulatkowie otwierają listy dłużników aż w 4 województwach. W ostatnim czasie zwiększył się procentowy udział emerytów wśród dłużników notowanych w KRD. O ile rok temu było ich nieco ponad 3%, to teraz już 6,51%.
Ponad 2 miliony Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań na koniec 2011 roku. Dynamika przyrostu liczby klientów podwyższonego ryzyka nieznacznie wyhamowuje. Łączna kwota zaległych płatności wyniosła 35,48 miliarda złotych. W ciągu minionego roku wzrosła o ponad 10 miliardów złotych, tempo wzrostu tej kwoty jest podobne jak rok wcześniej. Mimo zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, Polacy w 2011 roku dobrze radzili sobie ze spłatą kredytów hipotecznych - wynika z rocznego raportu InfoDług za rok 2011, przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A.
Mam zaciągnięty kredyt, dzięki któremu sfinansowałem dość spory remont domu. Ktoś mi podpowiedział, że mogę wziąć „kredyt refinansowy”, który pomoże mi w łatwiejszy sposób spłacić poprzednie zobowiązanie. Czy to prawda? Czym właściwie jest kredyt refinanansowy i czy w mojej sytuacji warto go zaciągać? Na co zwracać ewentualnie uwagę przeglądając różne oferty banków go oferujących?
Mam zaciągnięty kredyt gotówkowy na 3 lata. Do spłaty pozostał mi rok, ale za 3 miesiące chciałabym już spłacić pozostałą część. Czy w związku z wcześniejszą spłatą mogę ubiegać się o zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia, które musiałam zakupić do kredytu, za pozostałe 9 miesięcy?
Chciałbym zaciągnąć mały kredyt hipoteczny na mieszkanie dla córki, który spłaciłbym w czasie około 7 lat. Zależy mi jednak na możliwości wcześniej spłaty. Czy przedterminowe uregulowanie tego zobowiązania będzie oznaczało zmniejszenie wysokości odsetek, czy nie ulegnie ona zmianie? Po jakim czasie będę mógł spłacić kredyt w całości, bez ponoszenia kosztów za wcześniejszą spłatę?
Wydatki świąteczne i bardzo wysokie koszty utrzymania, jakie przynosi zima sprawiają, że w tym okresie z portfela może ubyć co najmniej kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych więcej niż w pozostałych miesiącach. Wiele osób może więc przywitać nowy rok z pustym kontem. Co więc zrobić, jeśli nagle okazuje się, że nie starcza pieniędzy na spłatę raty kredytu? Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada, jak postępować w takiej sytuacji, aby nowego roku nie rozpocząć od wizyty komornika.
Dokonałam zakupu kartą kredytową na kwotę 3 tys. PLN. Do końca okresu bezodsetkowego uda mi się spłacić jedynie 2 tys. Czy bank obciąży mnie odsetkami od całej kwoty, czy tylko jej niespłaconej części?