Jak wynika z badania przeprowadzonego w 9 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych na zlecenie Europ Assistance, Polacy bardzo krytycznie oceniają polski system opieki medycznej. W skali od 1 do 10 wystawili polskiej służbie zdrowia ocenę 2,9 punktu.
Rossmann i długo, długo nic... Jak wynika z badań przeprowadzonych przez społecznościowy portal NoweKosmetyki.pl, aż 60 procent Polek wskazuje sieć Rossmann jako swoją ulubioną drogerię.
Obniżenie części składki odprowadzanej przez pracujących do otwartych funduszy emerytalnych Polacy przyjęli raczej krytycznie - wynika z badania CBOS. Debata nad obniżeniem części składki emerytalnej przekazywanej do OFE przyniosła pewien efekt, choć bardzo ograniczony. Polacy sądzą, że zmiana jest niekorzystna dla ubezpieczonych w II filarze. Krytyczne oceny zmian w systemie emerytalnym nie są podyktowane zadowoleniem z pracy otwartych funduszy emerytalnych. Społeczne opinie o ich działalności są bowiem na ogół negatywne.
Niezależnie od tego ile mamy lat, gdzie mieszkamy i jak jesteśmy zapracowani, prawie połowa z nas na spotkania towarzyskie znajduje czas przynajmniej raz w tygodniu - wynika z raportu społecznego "Lipton. Piramida Przyjemności Polaków".
Polacy, w zdecydowanej większości mający zaufanie do rodziny, w mniejszym stopniu ufają osobom obcym - sąsiadom, szefom oraz kolegom z pracy - wynika z dziesiątej edycji badania European Trusted Brands 2010 przeprowadzonego przez Reader's Digest. Pod tym względem różnimy się znacznie od ankietowanych Europejczyków.
Pod względem materialnym polskim rodzinom żyje się coraz lepiej - takie są konkluzje badania zrealizowanego przez CBOS. Dwie piąte badanych Polaków ocenia, że im i ich rodzinom żyje się dobrze lub bardzo dobrze. Nieznacznie więcej respondentów określa sytuację swojej rodziny jako przeciętną, natomiast co siódmy deklaruje, że jemu i jego rodzinie żyje się źle lub bardzo źle. Odsetek osób zadowolonych z poziomu życia swoich rodzin jest niemal trzykrotnie większy niż odsetek niezadowolonych.
Papierosy pali niespełna co trzeci dorosły Polak, zaś w ciągu ostatnich trzech lat liczba palaczy się nie zmieniła - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Znaczący spadek odsetka palaczy obserwowano w latach 1997–2007.
Większość Polaków (65 procent) uważa, że w naszym kraju mają miejsce przypadki handlu ludźmi, a zdaniem 36 procent badanych skala tego zjawiska jest w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat coraz większa - wynika z badania zrealizowanego przez TNS OBOP. Według 44 procent respondentów ofiarami handlu ludźmi są równie często obywatele innych krajów w Polsce, jak i Polacy (w Polsce i w innych krajach).
Aż 90 procent Polaków jako najważniejszą wartość życiową wskazuje rodzinę. W ciągu dnia koncentrujemy się na niej w podobnym stopniu co na… telewizji. Ponad 70 procent Polaków podobnie często spędza czas z rodziną, co ogląda telewizję.
Według badań przeprowadzony przez SMG/KRC, najbardziej cenioną wartością wśród Polaków jest zdrowie. Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1005 obywateli.
Tegoroczna edycja badania Europe Health 2006 poruszała następujące kwestie: Ty i twoje zdrowie, autorytety i źródła informacji zdrowotnych, lekarstwa i środki lecznicze, choroby i dolegliwości oraz wizerunek firm farmaceutycznych.