Polacy z większą sympatią niż w latach dziewięćdziesiątych mówią o przedstawicielach innych nacji – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Bardzo niewielu Polaków uważa jednak, że w naszym kraju jest za mało imigrantów. Pomimo przekonania o pozytywnym wpływie większej liczby cudzoziemców, raczej nie tęsknimy za przetestowaniem modelu społeczeństwa wielokulturowego.
Stosunek Polaków do udzielania pomocy uchodźcom jest pozytywny, a sprzeciw wobec ich przyjmowania wyraża zdecydowana mniejszość - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Polacy jednak bardziej przychylnie odnoszą się do przyznawania statusu uchodźcy Ukraińcom z terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów niż do przyjęcia przez Polskę uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Niezachwianą wiarę w Boga deklaruje trzy piąte Polaków - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Wątpliwości w tym względzie miewa nieco ponad jedna czwarta ankietowanych, a co dwudziesty przyznaje, że tylko czasami wydaje mu się, iż wierzy w Boga. Niewiarę w osobowego Boga, ale przekonanie o istnieniu pewnego rodzaju siły wyższej deklaruje 5 proc. ankietowanych, a 4 proc. nie potrafi ocenić, czy Bóg istnieje i nie wierzy że można to sprawdzić. Zupełny brak wiary w Boga wyraża trzech na stu badanych.
Zamożni, luzacy, zadłużający się, odpowiedzialni, a także wolne ptaki – to pięć grup, na jakie – ze względu na stosunek do własnych finansów i zobowiązań – podzielić można polskie społeczeństwo. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez TNS Polska rysuje się właśnie taka finansowa typologia Polaków.
Polacy są najbardziej pesymistycznie nastawieni do emerytury spośród przedstawicieli 12 krajów. Jedna trzecia badanych Polaków utożsamia słowo emerytura ze słowami „ubóstwo", „bieda" i „problemy zdrowotne" – wynika z badania Aegon „Zmiana oblicza emerytur: Raport o gotowości emerytalnej Polaków, 2013".
Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi, Słowacy, Anglicy, Włosi i Hiszpanie. Najmniej lubiani są Romowie i Rumuni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. W ciągu ostatniego roku nastawienie Polaków do niemal wszystkich narodów się pogorszyło, a najbardziej niekorzystne zmiany zaszły w postrzeganiu Francuzów.
Niemal dwie piąte Polaków zalicza siebie do ludzi, którym sprzyja szczęście, trzykrotnie mniej jest takich, którzy czują, że na ogół mają w życiu pecha - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Co drugi twierdzi, że bywa z tym różnie. Poczuciu szczęścia sprzyja wyższe wykształcenie, zamieszkiwanie w największych aglomeracjach i – przede wszystkim – dobra sytuacja ekonomiczna. Relatywnie najwięcej szczęśliwców jest wśród osób uzyskujących wysokie dochody, dobrze oceniających swoją sytuację materialną. Z kolei stosunkowo najwięcej osób określających się mianem pechowców jest wśród osób źle sytuowanych, a także wśród rencistów i bezrobotnych.
Wprawdzie niemal trzy czwarte Polaków deklaruje, że myśli o śmierci, jednak ponad połowie z nich zdarza się to rzadko - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Co czwarty twierdzi, że nigdy nie zastanawiał się nad tymi sprawami. Większość ankietowanych chciałaby umrzeć w domu, we śnie i bez cierpienia.
Niemal wszyscy Polacy mają dziś konto w banku, a przeważająca część wypłaca pieniądze z bankomatu i reguluje należności kartą płatniczą – wynika z sondażu CBOS Jednak nawet osoby należące do grupy relatywnie aktywniejszych klientów tylko sporadycznie korzystają z bardziej „zaawansowanych” usług oszczędnościowo-inwestycyjnych. Niemal wszyscy użytkownicy kont bankowych są zadowoleni ze swojego banku.
Trzy czwarte Polaków uważa, że obowiązek ochrony zdrowia spoczywa głównie na nas samych – sami musimy dbać o własne zdrowie, natomiast jedna piąta jest zdania, że to przede wszystkim państwo, odpowiednie władze powinny troszczyć się o zdrowie obywateli. Roszczeniową postawą wobec państwa w zakresie opieki zdrowotnej charakteryzują się głównie osoby mające 65 lat i więcej, w tym przede wszystkim emeryci, a ponadto gospodynie domowe oraz renciści – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Obecnie blisko trzy piąte dorosłych Polaków określa stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, w tym co szósty jest nim bardzo usatysfakcjonowany – wynika z sondażu CBOS. Niezadowolenie wyraża 13 procent ankietowanych, a prawie jedna trzecia ocenia swoje zdrowie jako takie sobie – ani dobre, ani złe. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się odsetek Polaków postrzegających stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, ubyło natomiast osób wyrażających niezadowolenie w tym względzie.
Wprowadzony przed blisko dwoma laty zakaz palenia w miejscach publicznych cieszy się sporą akceptacją społeczną, popiera go nawet większość osób palących regularnie - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Nowe przepisy w niewielkim stopniu wpłynęły na spadek liczby palaczy, jednak w znacznie większej mierze przyczyniły się do ograniczenia liczby wypalanych papierosów.
Niespełna 21 proc. osób po 45 roku życia je warzywa i owoce kilka razy dziennie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inquiry na potrzeby ogólnopolskiej kampanii „Pora ma pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” jeszcze rzadziej sięgają po nie osoby młode. Jedynie 13 proc. z nich je warzywa i owoce kilka razy dziennie.
Prawie trzy czwarte dorosłych mieszkańców Polski myśli o swojej starości – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zainteresowanie tym etapem życia częściej niż inni wyrażają starsi badani oraz, niezależnie od wieku, kobiety. Polacy powszechnie deklarują, że wiedzą, jak chcieliby zorganizować swoje życie na stare lata, kiedy będą potrzebowali pomocy. Większość chciałaby mieszkać we własnym mieszkaniu, korzystając z doraźnej pomocy bliskich.
Pożycie większości rodzin układa się dość harmonijnie, a konflikty i nieporozumienia zdarzają się bardzo rzadko, bądź nie zdarzają się w ogóle - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jednak wiele osób spotyka się z ofiarami przemocy domowej w swoim otoczeniu, a część badanych deklaruje, że sami doświadczyli agresji ze strony partnera.