Zgodnie z deklaracjami Polaków, w ostatnich czterech latach zauważalnie wzrosło ich zaangażowanie w pracę społeczną w organizacjach obywatelskich – wynika z sondażu CBOS. Co więcej, deklarowana aktywność w różnego rodzaju grupach i stowarzyszeniach systematycznie rośnie już od kilku lat, a obecnie jest największa od 1998 roku.
Aż 72% aktywnych zawodowo Polaków twierdzi, że ból przeszkadza im w skoncentrowaniu się na wykonywanej pracy, a ponad połowa nie może poprawnie wykonać powierzonych im zadań. W Polsce odnotowano najwyższy poziom odczuwania bólu, spośród przebadanych krajów europejskich. Aż 93% badanych Polaków cierpi z powodu bólu, jednak tylko 36% z nich mówi o tym głośno – wynika z pierwszego globalnego badania Global Pain Index dotyczącego bólu przeprowadzonego na zlecenie GSK Consumer Healthcare.
Polacy ogólnie są zadowoleni ze swojego życia – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Źródłem największej satysfakcji są dla Polaków dzieci, małżeństwo oraz relacje towarzyskie. Najmniej satysfakcji Polacy czerpią ze swojej sytuacji finansowej i wysokości dochodów.
O tym, że bycie aktywnym odgrywa niezwykle ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Jednak jak wygląda to w praktyce? Polacy są dość aktywni fizycznie. Ruszamy się najczęściej dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Większość z nas przed rozpoczęciem aktywności fizycznej nie konsultuje się ze specjalistą.
Polacy darzą zaufaniem małe gabinety lekarskie oraz lekarzy pierwszego kontaktu w większym stopniu niż pozostałe instytucje opieki zdrowotnej – wynika z raportu „Internet + Pacjent = Diagnoza?” opracowanego przez Procontent Communication. Znaczna liczba badanych (40 proc.) nie wymienia żadnej z wymienionych placówek jako godną zaufania.
Od maja zwiększa się odsetek Polaków przeciwnych przyjmowaniu uchodźców z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Nadal jednak większość społeczeństwa popiera udzielanie pomocy osobom uciekającym przed wojnami, choć zazwyczaj tylko do czasu zakończenia konfliktu w kraju pochodzenia uchodźców – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS.
Polacy oddają się zupełnie innym przyjemnościom, niż rzeczywiście by chcieli. Chociaż większość z nas w wolnym czasie najczęściej ogląda telewizję lub słucha muzyki, to co trzeci Polak chciałby spędzać czas wolny aktywnie.
Polacy znaleźli się znowu w czołówce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim, jak wynika z najnowszego raportu EF EPI badającego znajomość języka angielskiego w 70 krajach. Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Językiem angielskim posługują się lepiej jedynie mieszkańcy krajów skandynawskich, Holandii, Słowenii, Estonii i Luksemburgu.
Typowy Polak to pracowity malkontent – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Do pozytywnych składowych naszego autoportretu, poza pracowitością, zaliczamy przyjazne, serdeczne nastawienie do innych, zaradność, umiejętność radzenia sobie z różnymi wyzwaniami oraz gościnność. Wśród ciemnych stron naszego wizerunku, poza wymienioną narzekaniem, niezadowoleniem i związanymi z nimi postawami roszczeniowymi, znalazły się cwaniactwo i kombinatorstwo oraz zazdrość i zawiść.
Polacy lubią Włochów, Hiszpanów, Anglików, a także swych sąsiadów z południa, czyli Czechów i Słowaków – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nie przepadamy za Romami i Palestyńczykami. W ciągu roku zaczęliśmy też gorzej oceniać Rosjan.
Polacy z większą sympatią niż w latach dziewięćdziesiątych mówią o przedstawicielach innych nacji – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Bardzo niewielu Polaków uważa jednak, że w naszym kraju jest za mało imigrantów. Pomimo przekonania o pozytywnym wpływie większej liczby cudzoziemców, raczej nie tęsknimy za przetestowaniem modelu społeczeństwa wielokulturowego.
Stosunek Polaków do udzielania pomocy uchodźcom jest pozytywny, a sprzeciw wobec ich przyjmowania wyraża zdecydowana mniejszość - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Polacy jednak bardziej przychylnie odnoszą się do przyznawania statusu uchodźcy Ukraińcom z terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów niż do przyjęcia przez Polskę uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Niezachwianą wiarę w Boga deklaruje trzy piąte Polaków - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Wątpliwości w tym względzie miewa nieco ponad jedna czwarta ankietowanych, a co dwudziesty przyznaje, że tylko czasami wydaje mu się, iż wierzy w Boga. Niewiarę w osobowego Boga, ale przekonanie o istnieniu pewnego rodzaju siły wyższej deklaruje 5 proc. ankietowanych, a 4 proc. nie potrafi ocenić, czy Bóg istnieje i nie wierzy że można to sprawdzić. Zupełny brak wiary w Boga wyraża trzech na stu badanych.
Zamożni, luzacy, zadłużający się, odpowiedzialni, a także wolne ptaki – to pięć grup, na jakie – ze względu na stosunek do własnych finansów i zobowiązań – podzielić można polskie społeczeństwo. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez TNS Polska rysuje się właśnie taka finansowa typologia Polaków.
Polacy są najbardziej pesymistycznie nastawieni do emerytury spośród przedstawicieli 12 krajów. Jedna trzecia badanych Polaków utożsamia słowo emerytura ze słowami „ubóstwo", „bieda" i „problemy zdrowotne" – wynika z badania Aegon „Zmiana oblicza emerytur: Raport o gotowości emerytalnej Polaków, 2013".