15 premierowych filmów z całego świata, prezentacja teatralna, 2 koncerty polskiej i zagranicznej muzyki alternatywnej, plener artystyczny na terenie byłej Stoczni Gdańskiej - to wybrane wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu All About Freedom/Wszystko o wolności.
W Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyła się związana z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym konferencja „Budujmy społeczeństwo dla wszystkich”. Wśród gości obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Ambasadorzy Europejskiego Roku, przedstawiciele partnerów społecznych zaangażowanych w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przedstawiciele organizacji, którym nieobca jest tematyka Europejskiego Roku.
29 września w Fabryce Trzciny odbędzie się premierowy koncert rozpoczynający trasę Łukasza L.U.C Rostkowskiego „39/89 Zrozumieć Polskę". W ramach projektu artysta zaprezentuje spektakl muzyczny, będący podróżą przez trudne półwiecze polskiej historii - lat 1939-1989.
Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w dniach 8 - 9 października do udziału w międzynarodowej konferencji podejmującej zagadnienia związane z ideą Wolności, jej obecnością w sferze publicznej i prywatnej oraz w perspektywie historycznej i wyzwań przyszłości.
11 września na warszawskich Powązkach odbędzie się pogrzeb Zofii Komedy Trzcińskiej. Podczas uroczystości pogrzebowych rodzinie zmarłej przekazany zostanie nadany jej pośmiertnie przez Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Ekspres Solidarności wyruszy w swa drugą podróż przez Polskę już 26 sierpnia. Do 2 września 250 młodych ludzi z całego świata będzie przemierzać Polskę na pokładzie specjalnego pociągu, odwiedzając miejsca symbolizujące walkę o wolność i pokój oraz uczestnicząc w obchodach 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski poinformował, że postanowił przyznać tegoroczną nagrodę im. Pawła Włodkowica Annie Walentynowicz. Nagroda ta zostanie wręczona tradycyjnie 10 grudnia - w dniu uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka na Zamku Królewskim w Warszawie.
Prezydent Lech Kaczyński i jego brat, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński kończą 60 lat.
„Proszę państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm", powiedziała Joanna Szczepkowska w Dzienniku Telewizyjnym kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach. Fraza ta - jakkolwiek wypowiedziana przez aktorkę, a nie najgorliwiej działających wówczas i najbardziej znanych opozycjonistów - urosła do rangi symbolu. Dziś obchodzimy 20 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu.
Z okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce Wrocław zaprasza na biesiadę „Europa na widelcu". Będzie można na niej skosztować 27 potraw z 27 krajów europejskich.
6 czerwca w warszawskim Parku im. Rydza-Śmigłego (tzw. „Ogrody Frascati") odbędzie się III Piknik Historyczny przygotowany przez Muzeum Historii Polski. Organizatorzy zapewniają wirtualne przenosiny w lata 80. i 90., zabytkowe auta i... Papamobile.
W dwudziestą rocznicę pierwszych, częściowo wolnych, wyborów parlamentarnych w Polsce Kancelaria Prezydenta RP wraz z Komisją Krajową NSZZ Solidarność organizuje zbiórkę pamiątek związanych z wyborami 4 czerwca 1989 r.
17 kwietnia w gdańskim Centrum Św. Jana odbędzie się koncert poświęcony zmarłemu 5 lat temu Jackowi Kaczmarskiemu. Koncert zatytułowano „O Aniołach innym razem".
6 kwietnia zmarł w Warszawie profesor Andrzej Stelmachowski, pierwszy marszałek Senatu RP w latach 1989-91. Miał 84 lata.
2 kwietnia Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do ustanowienia 23 sierpnia ogólnoeuropejskim dniem pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych.