29 kwietnia obchodzony jest w Unii Europejskiej jako Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się uroczystość podsumowująca pierwszą edycję projektu „Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”, którego organizatorem jest Komisja ds. Osób Starszych działająca przy RPO. Podczas spotkania prof. Irena Lipowicz wręczyła dyplomy przedstawicielom 24 organizacji i instytucji wyróżnionym wpisem do Złotej Księgi.
Na aktywizację seniorów w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych trafi 280 milionów złotych. Z funduszy będą mogły skorzystać m.in. organizacje pozarządowe, osoby prawne, spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Solidarność międzypokoleniowa... najbardziej widoczna i najmocniej odczuwalna w rodzinie, która na co dzień stanowi oparcie i daje poczucie bezpieczeństwa. W rodzinie, która kształtuje system wartości, upodobania i sprzyja rozwojowi talentów. Takich rodzin jest na szczęcie wiele. Przykładem niech będzie rodzina Marcina Mrozińskiego, aktora i piosenkarza, który w domu zaczął śpiewać i który we wszystkich momentach swej kariery mógł liczyć na międzypokoleniowy aplauz swych krewnych.
Starsi ludzie w mają ogromny potencjał, który należy wykorzystać na rynku pracy i w społecznościach lokalnych. Polski nie stać na marnowanie tych możliwości seniorów – wykształconych, bogatych w wiedzę i doświadczenie, zaangażowanych - podkreślali uczestnicy konferencji „ZAANGAŻUJ SIĘ!”, która oficjalnie rozpoczęła polskie obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.
Uczeni opracowali ubranie, które postarza. To nie żart i nie chodzi o wygląd, ale o doświadczenie tego, z jakimi dolegliwościami codziennie muszą zmagać się osoby starsze. Specjalne „wdzianko" powoduje dyskomfort, ale jednocześnie wzmaga empatię - każdy powinien mieć świadomość ograniczeń związanych ze starością.
W Niemczech ruszyła nietypowa akcja mająca zachęcić do wolontariatu. Starsze panie aranżują sytuację, która pozwala przechodniom sądzić, że potrzebują pomocy, a nieobojętnym proponują zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności.