Po ciężkiej chorobie zmarł Henryk Wujec - polski polityk, fizyk, działacz opozycji w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. społecznych. Miał 80 lat.
W tym roku Pokojowa Nagrodę Nobla została przyznana Abiy'owi Ahmedowi Alemu „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodową, a w szczególności za zdecydowane działania na rzec rozwiązania konfliktu dotyczącego granic z sąsiednią Erytreą".
„Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm" - te słowa, wypowiedziane 30 lat temu przez aktorkę Joannę Szczepkowską, urosły do rangi symbolu. W ciągu trzech dekad stały się także kontrowersyjne. Jednak sami Polacy w zdecydowanej większości uznają, że przemiany jakie się wówczas zaczęły, są dla nich korzystne.
Ostatnie kryzysy pokazały, że idea europejskiej solidarności jest silniejsza niż suma rządów, które powinny ją wprowadzać. Projekt TransSOL badał korzenie solidarności obywatelskiej i warunki, w jakich może się ona rozwijać.
W wieku 89 lat zmarła profesor Olga Krzyżanowska, polska polityk, działaczka społeczna, lekarka, posłanka i senator polskiego Parlamentu, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji.
Wrocławska Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku zaprasza na wykład poświęcony tematowi uchodźców, ujętemu jednak w sposób nieco odmienny od tego, który na codzień obserwujemy w mediach.
W wieku 91 lat w Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, profesor nauk humanistycznych, twórca koncepcji postmodernizmu, ponowoczesności, płynnej nowoczesności.
- 31 sierpnia, dzień otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności, jest ważnym dniem dla polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, dla całej Europy i świata - mówiła szefowa resortu kultury prof. Małgorzata Omilanowska podczas uroczystości inaugurującej działanie tej instytucji. ECS to międzynarodowe centrum kulturalne o funkcjach muzealnych, wystawienniczych i naukowo-badawczych, które będzie upowszechniało pamięć o antykomunistycznej opozycji demokratycznej w Polsce i innych krajach.
„Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm" - te słowa wypowiedziane przez aktorkę Joannę Szczepkowską 25 lat temu urosły do rangi symbolu. Dziś niemal dokładnie powtórzył je amerykański prezydent, mówiąc "Wybory 4 czerwca początkiem końca komunizmu w Europie".
Dziś, podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent RP Bronisław Komorowski wspólnie z Lechem Wałęsą po raz pierwszy wręczyli Nagrodę Solidarności. Tegorocznym laureatem został ukraiński liderwalki o prawa Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew.
Przypadającą w tym roku 25. rocznicę wydarzeń czerwca ’89 Poczta Polska uczci wydaniem okolicznościowego znaczka „Święto Wolności”.
W ramach całorocznych obchodów 25-lecia Wolności w całym kraju odbędą się zorganizowane przez społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy i instytucje publiczne okolicznościowe imprezy, konferencje, wystawy i inne inicjatywy dla uczczenia jubileuszowego roku. W całej Polsce odbędzie się ok. 200 różnorodnych wydarzeń. W obchody włączyły się środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie, które będą aktywnie promować sukces polskiej transformacji w ponad 120 miastach na całym świecie.
Prezydent Stanów Zjednoczonych będzie brał udział w obchodach 25-rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Europie. Barack Obama przyjedzie do Polski na zaproszenie Bronisława Komorowskiego.
Wiece, marsze, pomoc humanitarna, akcje solidarności z ukraińskim Majdanem - taka jest odpowiedź wielu Polaków na wydarzenia ostatnich dni.
Polityk, działacz związkowy, legendarny przywódca "Solidarności", Prezydent RP. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jeden z Polaków najlepiej rozpoznawalnych za granicą. Człowiek niezwykle wyrazisty i kontrowersyjny w swoich opiniach i zachowaniach. Lech Wałęsa kończy dzisiaj 70 lat.