Przypadającą w tym roku 25. rocznicę wydarzeń czerwca ’89 Poczta Polska uczci wydaniem okolicznościowego znaczka „Święto Wolności”.
W ramach całorocznych obchodów 25-lecia Wolności w całym kraju odbędą się zorganizowane przez społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy i instytucje publiczne okolicznościowe imprezy, konferencje, wystawy i inne inicjatywy dla uczczenia jubileuszowego roku. W całej Polsce odbędzie się ok. 200 różnorodnych wydarzeń. W obchody włączyły się środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie, które będą aktywnie promować sukces polskiej transformacji w ponad 120 miastach na całym świecie.
Prezydent Stanów Zjednoczonych będzie brał udział w obchodach 25-rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Europie. Barack Obama przyjedzie do Polski na zaproszenie Bronisława Komorowskiego.
Wiece, marsze, pomoc humanitarna, akcje solidarności z ukraińskim Majdanem - taka jest odpowiedź wielu Polaków na wydarzenia ostatnich dni.
Polityk, działacz związkowy, legendarny przywódca "Solidarności", Prezydent RP. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jeden z Polaków najlepiej rozpoznawalnych za granicą. Człowiek niezwykle wyrazisty i kontrowersyjny w swoich opiniach i zachowaniach. Lech Wałęsa kończy dzisiaj 70 lat.
Jest znaczącą, ale bardzo kontrowersyjną postacią polskiej polityki i publicystyki. Parał się dziennikarstwem, działalnością polityczną, pisarstwem, biznesem - Jerzy Urban kończy dziś 80 lat.
Dziś w wieku 61 lat zmarł Przemysław Gintrowski, polski kompozytor i muzyk, bardz "Solidarności", jeden z tria Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński, twórców i wykonawców między innymi słynnych "Murów".
Stopień uzwiązkowienia jest w Polsce niewielki, do związków zawodowych należy zaledwie sześciu na stu dorosłych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jedna trzecia zatrudnionych deklaruje, że w ich przedsiębiorstwie działają związki zawodowe, ale większość do nich nie należy. Tylko jedna siódma pracowników przedsiębiorstw, w których są związki zawodowe, ocenia ją pozytywnie. Także na poziomie krajowym skuteczność działania związków zawodowych postrzegana jest nie najlepiej, nawet przez przeważającą część tych, którzy do nich należą. Wśród Polaków przeważa jednak przekonanie, że działalność związków jest korzystna dla kraju, a ich wpływ na politykę powinien być większy niż jest obecnie.
Dziś mija 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Okrągła rocznica jednego z najbardzej dramatycznych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci skłania do zadumy i pamięci o ofiarach, z drugiej zaś strony do zadawania pytań, z których najważniejsze brzmi "czy to było konieczne"?
25 listopada, na ekrany kin wchodzi najnowszy obraz Waldemara Krzystka, "80 milionów". Jednym z bohaterów filmu jest Władysław Frasyniuk, którego zagrał Filip Bobkek.
"Nie przehandluj pierwszej gwiazdki" - takie jest hasło akcji zachęcającej do skrócenia czasu handlu w Wigilię, którą właśnie rozpoczął NSZZ "Solidarność”. Związkowcy apelują o zamknięcie sklepów w tym dniu o godzinie 14.00.
Kilkadziesiąt lat PRL-u całkowicie odmieniło polską rzeczywistość. Wydawnictwo G+J prezentuje książkę, dzięki której czytelnik pozna nieznane historie epoki socjalizmu - Sekrety PRL-u.
Dynamika, pozytywna energia i solidarność – to główne wartości, które ma nieść ze sobą logo nadchodzącej pierwszej w historii polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przedstawione przez premiera Donalda Tuska. Logo zostało zaprojektowane przez twórcę słynnego logo „Solidarności” Jerzego Janiszewskiego i zawiera elementy nawiązujące do legendarnego znaku.
Zawsze zazdrościłam Węgrom, Czechom, Hiszpanom filmów. Tego, że potrafią pokazywać radość, śmiać się siebie, złapać dystans i przedstawiać poważne kwestie ze swoistą lekkością. Teraz Węgrzy, Czesi i cała reszta świata mogą nam zazdrościć Jacka Borcucha.
Najpierw zatrzymała tramwaj, a kilka dni później Lecha Wałęsę z tłumem stoczniowców kończących „swój” zwycięski strajk – wszystko to w odruchu solidarności z tymi, którzy latem 1980 roku rzucili wyzwanie całemu systemowi. Henryka Krzywonos, nikomu nieznana motornicza z gdańskiego WPK, tymi gestami sprzeciwu – pod gdańską operą i pod stoczniową bramą – sprawiła, że sierpniowy protest mógł się przerodzić w wielki ruch na rzecz społecznej zmiany.