Opracowano nowy typ soczewki kontaktowej, pozwalający zapobiegać zespołowi suchego oka, wywołanemu często właśnie przez noszenie soczewek. Nowy produkt ma łagodzi ten stan, ułatwiając przepływ łez w odpowiedzi na odruch mrugania. Dzięki temu można złagodzić dyskomfort, zaburzenia wzroku i ryzyko stanów zapalnych, które dotyczy milionów użytkowników soczewek kontaktowych.
Osoby noszące soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku są niemal cztery razy bardziej narażone na rzadką zagrażającej widzeniu infekcję oka niż osoby noszące soczewki jednodniowe.
Stosowanie określonych kosmetyków, jak również pewne zabiegi estetyczne i medyczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka.
Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Z powodzeniem mogą zastępować okulary, jednocześnie zapewniając komfort widzenia i użytkowania niedostępny wcześniej dla osób z wadą wzroku. Jednak należy pamiętać, że oczy to bardzo ważny, a jednocześnie delikatny narząd, dlatego przy wyborze szkieł kontaktowych należy pamiętać o kilku zasadach i skorzystać z pomocy specjalisty.
Okres wakacyjny dla wielu Polaków kojarzy się z wypoczynkiem nad morzem. Jak powinny zaplanować taki wyjazd osoby z wadą wzroku? Lepiej spędzić urlop z okularami korekcyjnymi czy soczewkami kontaktowymi?
Soczewki kontaktowe to w wielu przypadkach bardzo komfortowe rozwiązanie. Na co powinniśmy zwracać uwagę i o czym powinniśmy wiedzieć, jeśli po raz pierwszy myślimy o wykorzystaniu tzw. „kontaktów”?
W okresie karnawału często staramy się o nietypowe i oryginalne stylizacje. Poza ubiorem i odświętnymi fryzurami coraz śmielej sięgamy także po mniej konwencjonalne sposoby wyróżnienia siebie, decydując się np. na tatuaże z henny czy zmieniając wygląd swoich gałek ocznych dzięki kolorowym soczewkom. Czy jednak te ostatnie są bezpieczne dla naszego wzroku?
Niemal połowa Polaków ma różnorodne problemy ze wzrokiem, w większości wynikajace z takich wad jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Wady te są szczególnie uciążliwe latem, kiedy rozpoczyna się sezon urlopów. Niezależnie czy preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu czy też relaksacyjny wypoczynek, powinniśmy zadbać o oczy, które w większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne, wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę.
Wady wzroku, długotrwała praca przy komputerze, różnego rodzaju alergie, a także niezależne od nas zanieczyszczenie środowiska i warunki atmosferyczne - ostre słońce, mróz czy wiatr są najczęstszymi powodami nadwrażliwości oczu. Objawia się ona między innymi poprzez łzawienie, pieczenie i szczypanie oka, a także nadmierne i długotrwałe mrużenie powiek powodowane zwiększoną reakcją na światło. Nie da się ukryć, że podrażnienie oczu jest uciążliwe i znacznie obniża komfort widzenia utrudniając funkcjonowanie zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod, które pomogą rozwiązać problem i przyniosą ulgę wrażliwym oczom.
Zarówno soczewki kontaktowe, jak i klasyczne okulary przekonują do siebie silnymi atutami. Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników. Czy można stwierdzić, który ze sposobów korekcji jest lepszy? O różnicach między soczewkami kontaktowymi i okularowymi opowiada dr Maciej Sokołowski, optyk, optometrysta.
Google przedstawił projekt inteligentnych soczewek wyposażonych w mikroprocesory, dzięki któremu chorzy na cukrzycę będą mogli kontrolować poziom cukru.
Witamina E jest zażywana przy różnorodnych chorobach oczu - jaskrze, zaćmie, zespole suchego oka. Teraz naukowcy znaleźli lepszy sposób jej przyjmowanie, pisze Siski Green z sagazone.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca