Grudzień uważany jest za radosny czas oczekiwania na rodzinne, pełne radości i prezentów Boże Narodzenie. Kolorowe dekoracje w sklepach i na ulicach, barwne lampki migające w oknach domów, bajeczne jarmarki świąteczne i ogólna krzątanina tworzą niezwykły wesoły nastrój. Najwyraźniej jednak nie dla wszystkich - niemal połowa mężczyzn w tym właśnie okresie odczuwa smutek i ma stany depresyjne, wynika z brytyjskich badań.
Brytyjscy i australijscy naukowcy alarmują, że co trzeci dorosły czuje się samotny. Uczucie to doskwiera szczególnie ludziom po 40. Co ciekawe, posobom które ukończyły 50 lat samotność dokucza znacznie mniej.
W każdej kulturze pogrzeb jest obwarowany rozmaitymi rytuałami, których zwykle przestrzega się z wielką pieczołowitością. Pogrzebowa obrzędowość sięga zazwyczaj bardzo zamierzchłych czasów i postrzegana jest jako nienaruszalne sacrum. Wśród ogromnego bogactwa światowych tradycji i praw funeralnych są i takie, które wprawiają nas w osłupienie lub stan grozy. Poniżej pięć zwyczajów tego rodzaju.
Zdobycie Oscara w 2003 roku uświadomiło Nicole Kidman, czego brakuje jej w życiu. W 2001 roku aktorka rozwiodła się z Tomem Cruise'em po 11 latach małżeństwa, a dwa lata później otrzymała Oscara za rolę w "Godzinach".
Prawie 40 procent dorosłego polskiego społeczeństwa narzeka na problemy ze snem. Niedostateczna ilość snu może niestety wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się, że prawie połowa osób z przewlekłą bezsennością zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza z depresją.
Smutna muzyka może wywołać pozytywne emocje, ujawnia nowe badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców.
Bez wątpienia emocje wpływają na podejmowanie decyzji, ale można być zaskoczonym, w jak dużym stopniu oddziałują na zawartość portfela.
Rozmowa z Bogiem może szczególnie przynieść komfort podczas trudnych chwil w życiu kobiet maltretowanych psychicznie i fizycznie. Według przeprowadzonego badania jest nawet korzystniejsza w wyzwalaniu swojej złości i wewnętrznych niepokojów.
Późna jesień to pora roku, wraz z którą u wielu ludzi pojawiają się stany apatii, złego humoru, obniżenia aktywności oraz ciągłego zmęczenia. Objawy te świadczą najczęściej o trudnościach ludzkiego organizmu w przystosowaniu się do krótszego dnia, jednak mogą również wskazywać na tzw. „depresję sezonową”, dla której naukowcy wymyślili nazwę "afektywne zaburzenia sezonowe". Na szczęście zaburzeń tych w większości przypadków nie trzeba leczyć farmakologicznie.
Jeśli jesteś w kiepskim nastroju, dwa razy się zastanów, czy musisz wyjść na zakupy, nawet jeśli mają być to drobne sprawunki. Naukowcy z Harvard University przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby smutne i przygnębione troskami wydają o wiele więcej niż radośni, bądź mający nastrój neutralny, informuje www.npr.org.
W Polsce jest niewiele badań związanych z tematem śmierci, osierocenia i żałoby. Brakuje szczegółowych danych, związanych z otoczeniem chorego terminalnie i umierającego pacjenta. Do tej pory w Polsce nie zajmowano się specyficznie tym tematem, teraz podejmuje go Fundacja Hospicyjna.