Smutek stanowi emocję, która charakteryzuje się odczuwaniem rozpaczy, utraty, porażki, gniewu lub żalu. Różni się od depresji m. in. długością trwania i poziomem wpływu na codzienne funkcjonowanie. Niemniej, nawet jeśli nie stanowi jednostki chorobowej, może mieć znaczący wpływ na działanie organizmu.
Uczucie smutku długo się utrzymuje i niełatwo się go pozbyć. To dlatego, że zwykle wiąże się z ważnymi, trudnymi emocjonalnie doświadczeniami.
Nie ma idealnych par i każda kiedyś zmaga się z niezrozumieniem, negatywnymi emocjami, niesnaskami. Kłótnie w związku są czymś zupełnie normalnym i nie muszą być destrukcyjne, o ile zachowa się wnich pewne reguły. Jedną z nich jest świadomość sposobu reagowania przez partnera. Warto wiedzieć, że kobiety moga się mocniej przejmować konfliktową sytuacją.
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi 8 milionów osób. Około 1,5 miliona z nich to osoby, u których zdiagnozowano depresję. Szacuje się, że nawet co dziesiąty Polak może być dotknięty tą chorobą.
To nie żart - smutna muzyka wywołuje pozytywne emocje. Jeśli więc chcesz poprawić sobie humor, możesz puścić sobie np. requiem.
Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości i wewnętrznej siły?
Profesor Laura Carstensen ze Centrum Długowieczności Uniwersytetu Stanforda wyjaśnia, dlaczego ludzie starsi są szczęśliwsi.
Nie spodziewałeś się takiego obrotu spraw. Miało być inaczej, a - wbrew oczekiwaniom - dana sprawa znalazła inny finał. Co robić, by poradzić sobie z rozczarowującym skutkiem? Jest kilka sposobów na sprostanie takiej sytuacji.
Zespół złamanego serca, czyli zespół akinetycznego koniuszka czy też kardiomiopatia stresowa to poważna choroba, która jest efektem stresu.
Otyłość oznacza nie tylko problemy ze zdrowiem fizycznym, ale może też osłabić zdolności umysłowe. Okazuje się, że nadmierna waga sprzyja osłabieniu zdolności intelektualnych, w tym problemom z pamięcią.
Grudzień uważany jest za radosny czas oczekiwania na rodzinne, pełne radości i prezentów Boże Narodzenie. Kolorowe dekoracje w sklepach i na ulicach, barwne lampki migające w oknach domów, bajeczne jarmarki świąteczne i ogólna krzątanina tworzą niezwykły wesoły nastrój. Najwyraźniej jednak nie dla wszystkich - niemal połowa mężczyzn w tym właśnie okresie odczuwa smutek i ma stany depresyjne, wynika z brytyjskich badań.
Brytyjscy i australijscy naukowcy alarmują, że co trzeci dorosły czuje się samotny. Uczucie to doskwiera szczególnie ludziom po 40. Co ciekawe, posobom które ukończyły 50 lat samotność dokucza znacznie mniej.
W każdej kulturze pogrzeb jest obwarowany rozmaitymi rytuałami, których zwykle przestrzega się z wielką pieczołowitością. Pogrzebowa obrzędowość sięga zazwyczaj bardzo zamierzchłych czasów i postrzegana jest jako nienaruszalne sacrum. Wśród ogromnego bogactwa światowych tradycji i praw funeralnych są i takie, które wprawiają nas w osłupienie lub stan grozy. Poniżej pięć zwyczajów tego rodzaju.
Zdobycie Oscara w 2003 roku uświadomiło Nicole Kidman, czego brakuje jej w życiu. W 2001 roku aktorka rozwiodła się z Tomem Cruise'em po 11 latach małżeństwa, a dwa lata później otrzymała Oscara za rolę w "Godzinach".
Prawie 40 procent dorosłego polskiego społeczeństwa narzeka na problemy ze snem. Niedostateczna ilość snu może niestety wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się, że prawie połowa osób z przewlekłą bezsennością zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza z depresją.