Bez wątpienia emocje mogą wpływać na twoje decyzje, ale możesz być zaskoczony/a, do jakiego stopnia na oddziałują twój portfel. Badania pokazały, że niecierpliwość wywołana smutkiem może skutkować znacznie zwiększoną utratą pieniędzy.
Powiedzenie „łzy radości" ma sens, chociaż radość i inne pozytywne emocje nie powinny kojarzyć się z płaczem. Badacze z Yale sprawdzili, dlaczego ludzie płaczą, gdy są szczęśliwi.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice'a, żal może powodować stan zapalny, który zagraża życiu.
Starsze kobiety wydają się bardziej podatne na depresję i częściej długo się z nią zmagają.
Nowe badanie, że kiedy ludzie starsi idą spać samotni, smutni lub przytłoczeni, następnego ranka mają podwyższony poziom kortyzolu, hormonu stresu.
Seniorzy inaczej, bardziej pozytywnie niż młodzi, reagują na smutek, czy samotność. Są też bardziej spokojni.
Smutek odczuwa się nawet 240 razy dłużej niż zawstydzenie, zaskoczenie, irytację, czy znudzenie. Wszystko dlatego, że smutek często idzie w parze ze zdarzeniami o większym wpływie, takimi jak śmierć kogoś bliskiego czy poważny wypadek. Potrzeba wówczas więcej czasu, aby zastanowić się i poradzić sobie z tym, co się stało, mówią psycholodzy z Uniwersytetu w Leuven.
Co robić, kiedy dopada nas chandra i zniechęcenie, a nie mamy czasu lub pieniędzy na antystresowe masaże czy zabiegi w spa? Kilka prostych, łatwo dostępnych sposobów pomoże odzyskać dobry nastrój.
Dziś przypada tzw. "Blue Monday" - czwarty poniedziałek stycznia, dzień któremu przypisuje się tytuł najgorszego w całym roku.
Dzisiaj wielu ludzi powtarza, że pozytywne myślenie pomaga lepiej się czuć, ale nie warto udawać, żę się nie dostrzega własnego smutku - jego akceptacja to zdrowsze podejście na dłuższą metę, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Krótkie pochmurne dni nie sprzyjają dobremu nastrojowi. Jesionno-zimową porą rzadziej przebywamy na zewnątrz i ograniczamy swoją aktywność, a szarość za oknem powoduje zniechęcenie i melancholię. Oto kilka spoosbów na to, by szybko i skutecznie pokonać smutek, ogarniający nas o tej porze roku.
Istnieje łatwy sposób na osłabienie rozemocjonowania: należy mówić do siebie w trzeciej osobie.
Problemy mentalne moga być skuteczniej leczone, jeśli leczenie poznawczo-behawioralne jest wpsierane specjalną aplikacją na smartfon.
Nowy globalny raport Gallup Global Emotions Report, który objął ponad 140 krajów, pokazuje, że negatywne emocje stają się coraz powszechniejsze - wzrasta liczba ludzi, którzy odczuwają smutek i gniew.
W przypadku ludzi w starszym wieku, gniew jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, zagaraża mu bardziej niż smutek.