Od 1 lipca ruszy nowy system pozwalający na uzyskanie w jednym miejscu informacji o wszystkich kontach i lokatach osób zmarłych. To duże ułatwienie nie tylko dla ewentualnych przyszłych spadkobierców. Z systemu mogą skorzystać także ci, którzy otrzymali spadek nawet kilka lat temu. Jeśli okaże się, że zmarły posiadał rachunek, o którym nikt wcześniej nie wiedział, osoby po nim dziedziczące uzyskają dodatkowe pieniądze.
Dziś weszła w życie ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych wprowadzająca tzw. podatek bankowy, który ma stanowić dochód budżetu państwa. Podatek zapłacą banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, krajowe zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, oddziały oraz główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, a także instytucje pożyczkowe.
Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej „Kujawiak” we Włocławku oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy. Aktywa SKOK Kujawiak nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.
Spadkobiercy bedą mieli ułatwiony dostęp do środków na tzw. rachunkach uśpionych, czyli nieaktywnych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą, gdzie zmarły ulokował pieniądze. Zmiany wprowadza nowelizacja Prawa bankowego, przyjęta przez Sejm. Nowelizacja trafiła do podpisu przez głowę państwa.
Sejm ostatecznie przyjął nowelizację Prawa bankowego, znoszącą instytucję bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). W myśl ustawy, banki i SKOK-i będą miały obowiązek dostosować się do nowych wymogów w terminie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji. Ustawa ma 14-dniowe vacatio legis. Nowelizacja trafiła już do podpisu przez Prezydenta.
Bankowy tytuł egzekucyjny zlikwidowany – zdecydował Sejm, uchwalając nowelizację Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw. Zniesienie BTE ma poprawić sytuację klientów banków. Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przyznanie bankom uprawnienia do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych było niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania.
Sejm pracuje nad senackim projekte nowelizacji Prawa bankowego. Projekt reguluje kwestię nieaktywnych rachunków w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tzw. rachunków uśpionych). Nowe przepisy mają ułatwić dostęp do informacji o takich kontach spadkobiercom zmarłych klientów instytucji finansowych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą gdzie zmarły ulokował pieniądze.
Kampania reklamowa Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej wprowadzała konsumentów w błąd – decyzję UOKiK potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Utrzymana została również kara finansowa w wysokości ponad 300 tys. zł.
Na koniec 2009 r. liczba rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych prowadzonych przez banki uniwersalne i spółdzielcze oraz SKOK-i zbliżyła się do 25 mln - wynika z danych Bankier.pl.
Nawet 3 mln osób o najniższych dochodach może stracić dostęp do kredytów gotówkowych i ratalnych w związku z wprowadzeniem Rekomendacji T. Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, że po wprowadzeniu podobnych regulacji, 37 procent popytu na kredyty przeszło z banków do instytucji parabankowych, które w Polsce nie podlegają nadzorowi. Banki, w większości prowadzące obecnie reorganizację, muszą pilnie przeformułować ofertę oraz zmienić procedury, aby utrzymać pozycję konkurencyjną na rynku - oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.
Kasy nie inwestują wolnych środków w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe - to jedno z haseł kampanii reklamowej przeprowadzonej przez Kasę Krajową SKOK. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że przedsiębiorca wprowadzał konsumentów w błąd i nałożył na niego karę finansową.
Kasy nie inwestują wolnych środków w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe - to jedno z haseł kampanii reklamowej SKOK. Prezes UOKiK wszczęła postępowanie w związku z podejrzeniem wprowadzania konsumentów w błąd.
W 2005 r. wyniki finansowe spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych były znacznie niższe niż w 2004 roku - podaje Główny Urząd Statystyczny. Wynik finansowy brutto obniżył się o ponad połowę - o 52,2 procent, a netto o 54,4 procent.
62-latek Michel Fourier, emerytowany pułkownik armii francuskiej pragnie pobić rekord świata skacząc na spadochronie z wysokości 40 kilometrów.
Mając na względzie potrzeby emerytów i rencistów, kasa oszczędnościowa SKOK "Piast" przygotowała specjalne oferty dla seniorów.