Chcąc kupować taniej w sieci, trzeba się nauczyć korzystać z jej dobrodziejstw. I chociaż do świąt jeszcze miesiąc, to można już zrobić zakupy online. Nadto zbliża się 29 listopada – to dzień darmowej dostawy zakupów zrobionych w sklepach internetowych. Jest wiele innych metod zaoszczędzenia pieniędzy na świątecznych zakupach online.
W czasie ostatniego roku tylko 32% klientów nie miało zastrzeżeń wobec sklepów internetowych, w których zrobili zakupy. Pozostali albo nie doczekali się dostawy w ustalonym terminie, albo też otrzymali produkt różniący się od tego, co oferował sklep. A co 8. zawiedziony klient w ogóle nie doczekał się realizacji swojego zamówienia. Tuż przed Bożym Narodzeniem, Rzetelna Firma postanowiła przyjrzeć się doświadczeniom klientów e-sklepów i zapytać ich, jak ważna jest dla nich wiarygodność takiego sprzedawcy.
Branżę handlu internetowego jak każdą inną charakteryzuje sezonowość. Przez Internet najwięcej kupujemy w okresie przedświątecznym, czyli w listopadzie i grudniu. Sprzedaż wybranych kategorii produktów rośnie także w okresie letnim. Co najczęściej kupujemy w wakacje i czy zakupy te związane są z naszymi urlopowymi planami?
Jeszcze 10 lat temu, gdy w kontekście internetu i nowych technologii pojawiało się słowo "senior" najczęściej łączono je z niekompetencją cyfrową i problemami w obsłudze komputera. Jak wskazują badania portalu kodyrabatowe.pl dotyczące tego jak seniorzy robią zakupy, przez ostatnie lata sporo się w tej materii zmieniło, a porównując dane dotyczące różnych grup wiekowych, coraz trudniej trafić na różnicę pomiędzy zachowaniem osób starszych, a tych z młodszych pokoleń.
Polskich seniorów mocno dotyka problem cyfrowego wykluczenia. Aż 78 procent osób powyżej 50. roku życia nie korzysta z Internetu - wynika z raportu „Cyfrowa przyszłość Polski" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i Amarach Research na zlecenie UPC Polska.
Zaraz po Bożym Narodzeniu rozpoczynają się wyprzedaże, jednak ich apogeum przypada właśnie na styczeń. Tradycji tej od lat lat poddają się Amerykanie, Brytyjczycy czy Francuzi, a od niedawna także Polacy. Przecenami kuszą księgarnie, sklepy odzieżowe, a także te z elektroniką czy zabawkami - zarówno stacjonarne, jak i internetowe.
Niespełna jeden na dziesięciu korzystających ze sklepów internetowych, przed dokonaniem zakupu czyta regulamin sprzedawcy - wynika z badania serwisu Prokonsumencki.pl
Polacy polubili sklepy internetowe. Według badań przeprowadzonych w sierpniu 2011 przez firmę Euromonitor International, rodzimy rynek e-commerce wraz z serwisami aukcyjnymi wart jest już ponad 17 mld zł i wciąż rośnie. Sprzyja temu łatwość dokonywania zakupów, niskie ceny oraz coraz lepsza obsługa klienta.
Przygotowania do otwarcia sezonu grillowego ruszyły w kwietniu pełną parą. Jak wynika z danych porównywarki cen Okazje.info, tuż przed pierwszomajowym weekendem grille ogrodowe cieszą się sześciokrotnie większym powodzeniem niż jeszcze miesiąc temu. Na polskim zamiłowaniu do imprez „pod chmurką” korzystają także producenci mebli, pawilonów i dekoracji ogrodowych.
Na Walentynki poszukiwane są prezenty romantyczne, dalej śmieszne i eleganckie. Nie brakuje też odrobiny frywolności. Co ciekawe - kobiety o wiele częściej niż mężczyźni szukają w sieci pomysłów na prezenty z okazji Dnia Zakochanych.
W Internecie Polacy najchętniej kupują napoje butelkowane i towary sypkie. Choć prawie połowa zapytanych deklaruje jednocześnie, że obawia się nabyć w sieci mięso i pieczywo, to jednak sprzedaż tego typu produktów stale rośnie - podaje internetowy sklep spożywczy A.pl.
Redukcje etatów i obniżki płac w firmach zaczynają przekładać się na skład koszyka towarów, jakie Polacy kupują w sklepach spożywczych. Jak wynika z analizy danych sprzedażowych delikatesów internetowych A.pl, w pierwszym kwartale 2009 roku klienci szukający oszczędności, kupowali tańsze marki i zamienniki.
Internet już dawno przestał być traktowany w Polsce jako nowinka technologiczna dla wybrańców. Polscy użytkownicy szukają w Internecie informacji, rozrywki i wygodnych, a zarazem tanich narzędzi komunikacji. Z rosnących z roku na rok wyników finansowych sklepów internetowych wynika także, że coraz śmielej i chętniej robimy w sieci zakupy. Dla zbadania zachowań polskich konsumentów w Internecie Bank Zachodni WBK zorganizował Pierwszy Narodowy Test Zakupów on-line.
Rozpoczął się najgorętszy okres dla tych, którzy prezentów świątecznych szukają w Internecie, a także dla właścicieli sklepów internetowych. Jeżeli prezent ma dojechać na czas, trzeba go zacząć szukać już teraz – przypomina Gazeta Prawna.
Zdecydowana większość internautów w Polsce zdaje sobie sprawę z możliwości robienia zakupów za pośrednictwem internetu. Wśród nich 66 proc. przyznaje, że zdarzyło im się kupić coś w ten sposób.