Przybywa seniorów, którzy decydują się na zakupy w sklepach internetowych. Z analizy przygotowanej przez serwis Ceneo.pl wynika, że zainteresowanie zakupami w sieci wśród osób powyżej 65 roku życia w ciągu roku wzrosło o 12%. Wśród klientów sklepów internetowych zdecydowanie przeważają kobiety.
Młody, wykształcony i z wielkiego ośrodka – taki obraz internetowego klienta dominuje w powszechnej świadomości i znajduje potwierdzenie w badaniach. Jednak coraz silniejszą grupę użytkowników sklepów online stanowią internauci w wieku 50 lat i starsi.
Sklepy internetowe kuszą bogatym asortymentem, niskimi cenami i promocjami już niemal przez cały rok. Zakupy możemy zrobić o dowolnej porze, w dogodnym miejscu, a paczka z przesyłką zostanie dostarczona prosto pod nasze drzwi. Nic dziwnego, że internetowe sklepy podbiły serca Polaków – w 2016 roku wydaliśmy w sieci ponad 6 mld euro! Jednak mimo atrakcyjnej oferty i konkurencyjnych cen, wciąż zdarza nam się przepłacić lub kupić produkt, z którego nie do końca jesteśmy zadowoleni. Dlatego przedstawiamy sposoby na mądre i tanie kupowanie w sieci.
Ubrania to jedna z najczęściej kupowanych przez internet kategorii produktowych. O ile wybór w sklepach online jest nieporównywalnie większy od tego w sklepach stacjonarnych, wiele z nas wciąż ma obawy przed zakupami w sieci, miedzy innymi ze względu na trudności w doborze odpowiedniego rozmiaru. Jak idealnie dobrać rzeczy ze sklepów internetowych?
Z badania „Zakupy świąteczne 2016”, przeprowadzonego przez firmę Deloitte, wynika, że w tym roku aż 37% pieniędzy przeznaczonych na prezenty świąteczne zamierzamy wydać w sklepach internetowych. Niestety ten okres gorączkowych zakupów jest często wykorzystywany przez przestępców podszywających się pod sprzedawców. Na co zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać oraz co zrobić jeśli prezent będziemy chcieli wymienić czy zwrócić?
Chcąc kupować taniej w sieci, trzeba się nauczyć korzystać z jej dobrodziejstw. I chociaż do świąt jeszcze miesiąc, to można już zrobić zakupy online. Nadto zbliża się 29 listopada – to dzień darmowej dostawy zakupów zrobionych w sklepach internetowych. Jest wiele innych metod zaoszczędzenia pieniędzy na świątecznych zakupach online.
W czasie ostatniego roku tylko 32% klientów nie miało zastrzeżeń wobec sklepów internetowych, w których zrobili zakupy. Pozostali albo nie doczekali się dostawy w ustalonym terminie, albo też otrzymali produkt różniący się od tego, co oferował sklep. A co 8. zawiedziony klient w ogóle nie doczekał się realizacji swojego zamówienia. Tuż przed Bożym Narodzeniem, Rzetelna Firma postanowiła przyjrzeć się doświadczeniom klientów e-sklepów i zapytać ich, jak ważna jest dla nich wiarygodność takiego sprzedawcy.
Decydując się na zakupy przez internet oprócz dostępności produktów najczęściej bierzemy pod uwagę ich cenę oraz wiarygodność samego sklepu. Co czwarty Polak zrezygnował z zakupu w sklepie internetowym z powodu braku dogodnej dla siebie formy płatności – wynika z badania ICAN Research dla Płatności Online BM.
Z każdym rokiem przybywa Polaków, którzy dokonują zakupów w Internecie. Obecnie 46 % z nas kupuje w sieci – wynika z danych Optimy. Do tej formy kupowania zachęca oszczędność czasu i pieniędzy. Okazuje się, że najchętniej kupujemy w sieci odzież i buty, najrzadziej zaś jedzenie i meble.
Coraz więcej osób robi zakupy przez Internet, także w zagranicznych e-sklepach. Za granicą najchętniej kupujemy elektronikę, perfumy, kosmetyki, biżuterię oraz ubrania. Więcej możliwości zakupowych to więcej transakcji, ale także więcej ewentualnych reklamacji i sporów. Jak je rozwiązywać w sklepach bez granic?
Słowa mają olbrzymią moc, zwłaszcza w internecie. W wirtualnym świecie, w którym plotka porusza lawinę zdarzeń, a jeden negatywny komentarz może zdecydować o czyimś być albo nie być, opinia o produktach i usługach ma duże znaczenie. I to zarówno dla konsumentów, zastanawiających się nad wyborem najlepszego rozwiązania dla siebie, jak i dla pośredników sprzedających towary i usługi innych firm.
Z każdym rokiem rośnie odsetek seniorów korzystających z dobrodziejstw Internetu. Nic dziwnego, że osoby powyżej 55. roku życia coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w sieci. Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, aby bliżej przyjrzeć się zwyczajom zakupowym osób dojrzałych.
Dziewiątego lutego, już po raz szósty, będziemy obchodzić w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem inicjatywy jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów sieci. Odpowiedzialnego korzystania z Internetu powinni uczyć dorośli, na przykład przy okazji robienia zakupów w e-sklepach. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Osoby dojrzałe i w zaawansowanym wieku stanowią ogromną grupę konsumencką, która mogłaby znacznie zwiększyć dochody firm sprzedających swe produkty przez Internet, jednak – jak pokazuje raport firm Focalyst i Dynamic Logic – ich oczekiwania i potrzeby wciąż są ignorowane przez sprzedawców online.
Święta coraz bliżej i większość z nas zastanawia się nad zakupem prezentów dla swoich najbliższych. Coraz więcej Polaków idąc z duchem czasu robi zakupy za pomocą komputera i Internetu. Niestety okres przedświąteczny to również „żniwa” dla różnego rodzaju oszustów i naciągaczy.