W wakacje skóra nie odpoczywa. Gdy wyjeżdżamy często zapominamy o codziennej pielęgnacji lub po prostu odpoczywamy na całego nie myśląc o swojej skórze, ograniczając się co najwyżej do kremu z filtrem. Jednak skóra człowieka jest wrażliwa na zmiany otoczenia, temperatury, środki myjące i detergenty. Sprawdź, co może cię spotkać na wakacjach i jak uniknąć problemów.
Jak przygotować skórę do opalania, jak zdrowo korzystać ze słońca, czy używać peelingu i czy można nawilżyć skórę na dłużej? Oto kilka informacji na temat ładnej i zdrowej opalenizny.
Wiatr, słona woda, promienie słoneczne, tak przez nas lubiane podczas wakacyjnego wypoczynku mogą zaszkodzić skórze i spowodować przyspieszenie procesu jej starzenia. Jak rozpoznać oznaki negatywnego oddziaływania promieniowania UV i jak się przed nimi zabezpieczyć?
Preparaty wypełniające w zdecydowanej większości oparte są na kwasie hialuronowym. Jest to substancja naturalnie występująca w naszej skórze, a jej głównym zadaniem jest wypełnienie tkanki oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. O tym dlaczego to właśnie zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są obecnie jednymi z najpopularniejszych opowiada dr n. med. Krzysztof Jakubowski, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.
Bardzo sucha i wrażliwa skóra może być jedną z wskazówek, że mamy problem o podłożu alergicznym. Dopiero po kontakcie z silnym alergenem, zmiany mogą się nasilić i pojawi się wyprysk. Najczęściej dotyczy to rąk i nóg. Co warto wiedzieć o wyprysku?
Nie wyobrażamy sobie współczesnej medycyny bez laserów. Znalazły zastosowanie w laryngologii, gastrologii, okulistyce i dermatologii, wielu innych dziedzinach medycyny, także w medycynie estetycznej. Wiele problemów skórnych, które odnoszą się do szeroko pojętej urody, można dzisiaj wyleczyć laserem. Zmarszczki, przebarwienia, zmiany skórne, blizny, a nawet grzybicę paznokci.
Suchość skóry to problem nie tylko estetyczny, ale w niektórych przypadkach również zdrowotny. Może być on bowiem objawem chorób takich jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Powody nadmiernego wysuszania się skóry mogą być także mniej groźne. Taki negatywny efekt przynosi np. nieodpowiednia pielęgnacja lub nadmierna ekspozycja skóry na działanie światła słonecznego.
Tworzą barierę ochronną i zapobiegają utracie wody. Zwiększają elastyczność skóry, nawilżają, natłuszczają i pomagają w regeneracji naskórka – to tylko niektóre zalety emolientów. Komu przynoszą największe korzyści i dlaczego?
Słońce jest najważniejszym źródłem witaminy D – dzięki syntezie skórnej, która odbywa się pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, możliwe jest pokrycie nawet 90 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Pod wpływem słońca zwiększa się również poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Chętniej więc przebywamy na świeżym powietrzu i wystawiamy skórę na ekspozycję na słońce. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że bez odpowiedniej ochrony, nawet kilkugodzinne opalanie może okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Przynajmniej raz w życiu każdy doznał uczucia pieczenia, szczypania oraz bólu po zbyt długiej ekspozycji na słońcu. Dopóki oparzeniom nie towarzyszą pęcherze, wysięki ropne i gorączka, można poradzić sobie z nimi w domowych warunkach.
Pani Basia intensywnie się odchudzała. W końcu udało jej się osiągnąć wymarzoną wagę. Niestety nie wszystko poszło tak, jak by sobie tego życzyła. Po nadmiarze kilogramów został ślad. Teraz jej brzuch szpeci obwisły luźny fałd skóry. Z podobną sytuacją spotkał się pan Adam. Ilu z was boryka się z tym samym problemem? Ilu z was zastanawia się, jak pozbyć się tego kłopotu?
Jeszcze tylko nieco ponad miesiąc dzieli nas od upragnionego sezonu urlopowego – lato, słońce, morska bryza i wylegiwanie na słońcu. Czy powinnyśmy się bać opalania, gdy w koło słyszy się o szybszym starzeniu i nowotworach? Jak zabezpieczyć skórę przed słońcem, by jej nie uszkodzić, a czerpać przyjemność i „nałapać” witaminy D? Obalamy najpopularniejsze mity.
W piątek (12 maja) przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ten złośliwy nowotwór skóry atakuje co roku 3,5 tysiąca Polaków, z czego niestety połowa pacjentów umiera. Jak w przypadku wielu nowotworów, tak i przy czerniaku ważna jest szybka diagnoza, która umożliwia skuteczne leczenie. Dlatego warto obserwować wszelkiego rodzaju zmiany skórne i konsultować je ze specjalistami.
Co wiesz o swoich włosach? Może się okazać, że całkiem niewiele. Włosy mają swój cykl życia, są niezwykle wytrzymałe, a jednocześnie – na skutek nieodpowiednich nawyków, diety czy genów – mogą okazać się bardzo kruche. Znajdziemy w nich wiele cennych informacji, mogą zdradzić twoje sekrety, ale i przekazać, na co chorujesz. Poznaj 8 najbardziej zaskakujących faktów na temat włosów.
Sucha skóra starzeje się szybciej i jest bardziej podatna na infekcje. Warto więc stale przywracać jej odpowiednie nawilżenie. Wiosna to szczególny czas, aby dodatkowo o nią zadbać.