Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę kosztów funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jej celem była ocena wykorzystania przez Zakład środków przeznaczonych na finansowanie obsługi ubezpieczeń społecznych, a także efektywności stosowanych przez ZUS metod zarządzania i organizacji pracy.
Zdecydowana większość Polaków nie myśli o przyszłej emeryturze – liczymy na to, że w „jesieni życia” wystarczą nam środki wypłacane przez ZUS i OFE. Niestety, jak pokazują najnowsze wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego, emerytura z OFE i PZU wyniesie zaledwie 50 – 60% średniego wynagrodzenia – informuje dziennik Polska.
Czarny poniedziałek, czyli 21 stycznia, uszczuplił portfele nie tylko inwestorów, ale także nas wszystkich. Przyszli emeryci w jeden dzień stracili prawie miliard złotych - takie były straty OFE. Money.pl podsumowuje sądny dzień na GPW.
Decyzje o przyznaniu emerytury wydają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Postępowanie o przyznanie emerytury rozpoczyna się po złożeniu wniosku zainteresowanego. Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. zobowiązani są do osobistego złożenia wniosku, osoby urodzone przed tą datą mogą to zrobić za pośrednictwem płatnika składek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, chcąc wypłacać wszystkie świadczenia, będzie potrzebował w latach 2008-2012 dotacji z budżetu w kwocie od 94 mld zł do 184 mld zł - donosi "Gazeta Prawna". Najwięcej podatnicy będą dopłacać do emerytur. Bez wygaszenia przywilejów emerytalnych i wydłużenia aktywności zawodowej zostaną podniesione składki lub podatki.
Według sondażu przeprowadzonego dla „Gazety Prawnej” zdecydowana większość badanych- 79% nie chce, aby kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 65 lat. Jednakże eksperci sądzą, że tego rodzaju zmiana w systemie emerytalnym będzie musiała zostać przeprowadzona ze względu na zaistniałą sytuację demograficzną.
Niemieccy pracownicy nim zostaną statecznymi emerytami i przejdą na zasłużony wypoczynek, prawdopodobnie będą musieli pracować o dwa lata dłużej niż do tej pory. W środę przyjęto w Berlinie projekt ustawy, mówiący o podniesieniu wieku emerytalnego z 65 do 67 roku życia począwszy od roku 2012.
Zmuszanie ludzi do oszczędzania na ich emerytury jest bardziej powszechne niż zwiększanie podatków, podnoszenie wieku emerytalnego czy obcinanie emerytur, żeby sfinansować starzejącą się populację - wynika z ostatniego międzynarodowego badania przeprowadzonego na zlecenie HSBC.
Kontrowersyjny pomysł nowego systemu emerytalnego polegającego na zrównaniu emerytur dla wszystkich bez względu na osiągnięte zarobki, przedstawił w wywiadzie opublikowanym na łamach Życia Warszawy przewodniczący rady nadzorczej ZUS i prezydent Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski.