Wypadanie i siwienie włosów to jedne z najpowszechniejszych oznak upływu czasu. Jakkolwiek niektórzy reagują na te zjawiska ze stoickim spokojem i akceptacją, inni wpadają w panikę. Właściwie kwestia w istotnej mierze jest uwarunkowana genetycznie, ale to nie znaczy, że nie mamy na to wpływu.
Jennifer Lopez zaczęła siwieć już w wieku 23 lat. 41-letnia aktorka i wokalistka przyznała, że farbuje włosy co kilka tygodni.
Tak jak zadbane dłonie, zdrowe włosy są również naszą wizytówką. Obserwując ich stan możemy rejestrować zmiany zachodzące wewnątrz naszego organizmu. Pogorszona kondycja włosów może być efektem złej gospodarki hormonalnej czy długotrwałego stresu. Może też być spowodowana nieprawidłową pielęgnacją, nieumiejętnym farbowaniem, nadużywaniem lokówek, czy prostownic.
Siwienie jest największym lękiem Brytyjczyków, wynika z najnowszych badań. Zmieniający się wraz z wiekiem kolor włosów jest troską numer jeden wśród mężczyzn z Wielkiej Brytanii. Ponad połowa z nich martwi się siwieniem. 45 lat to wiek, w którym ten lęk osiąga apogeum, wynika z ankiety firmy badającej rynek Mintel.
Pierwsze siwe włosy wzbudzają niepokój, kolejne westchnienia lub decyzję o koloryzacji, a cała siwa głowa, to powód do... zadowolenia i dumy. Okazuje się bowiem, że siwizna wraca do łask.
Symbol starzenia czy też znak dostojnego wieku? Co do siwizny zdania są podzielone. W każdym razie ci, którzy niechętnie oglądają srebrne nitki na swych skroniach, łatwo mogą się ich pozbyć. Wystarczy odpowiednia farba i czupryna może mieć niemal każdą barwę. Zresztą, nie tylko siwe włosy skłaniają do koloryzacji, popularność farb, szamponów, czy kremów rozjaśniających jest ogromna, bowiem dzięki nim łatwo można zmienić image w każdym wieku.
Gdy ludzie po raz pierwszy zaobserwują na swych skroniach siwy włos, często wpadają w panikę. Tymczasem siwizna może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie - japońscy i amerykańscy naukowcy odkryli, iż procesy odpowiadające za siwienie włosów mogą chronić przed pewnymi rodzajami nowotworów - informuje „New Scientsit."
Wraz z wiekiem obniża się poziom barwnika nadającego kolor naszym włosom - melaniny. Nie było jednak wiadomo, co dokładnie sprawia, że ilość melaniny zmniejsza się. Dziś już wiemy - naukowcy twierdzą, że za wspomniany proces odpowiada woda utleniona.
Faktem jest, że z wiekiem nasze włosy stają się cieńsze i słabsze. Jak sprawić, by były lśniące, grube i miały piękny kolor. Choć podejmujemy ćwiczenia i kolejne diety, aby - pomimo upływu lat - czuć się atrakcyjnymi i wyglądać młodo, dbamy o skórę, staramy się likwidować zmarszczki za pomocą różnych kremów i zabiegów, o włosach zwykle zapominamy.
Siwienie powszechnie uznawane jest za symptom starzenia się i wiele osób wpada niemal w panikę obserwując wzrost ilości białych nitek na swej głowie. Inni znów, choć jest to stanowczo mniejsza liczba, uważają ten proces za normalny etap życia i – jak twierdzą – nie zamierzają z tym robić zupełnie nic. W każdym razie siwienie jest zjawiskiem nieuchronnym, na szczęście możliwym do ukrycia, a może nawet dającym poważny impuls do zmiany image’u.
Choć siwe włosy kojarzone są zazwyczaj z dostojeństwem i mądrością życiową ich pojawienie się rzadko bywa witane z radością. Poza wszystkim są bowiem objawem starzenia, a to już niekoniecznie musi cieszyć. Czy jednak jesteśmy skazani na „szron na głowie”? Czy siwienie włosów można powstrzymać?