Kobiety, które używają trwałych produktów do farbowania włosów w domu, nie odznaczają się wyższym ryzyka zachorowania na większość nowotworów ani wyższym zagrożeniem przedwczesną śmiercią. Równocześnie dostrzeżono, że użytkowniczki trwałych farb do włosów cechowały się niewielkim zwiększeniem ryzyka raka jajnika i niektórych nowotworów piersi oraz skóry. Odkryto również, że naturalny kolor włosów ma pewien wpływ na prawdopodobieństwo określonych nowotworów.
Opracowano nowy sposób koloryzacji włosów, o łagodniejszym efekcie niż standardowe farby.
Starzenie się jest nieuniknionym procesem biologicznym, który powoduje m. in. widoczne zmiany w wyglądzie włosów. Teraz opisano unikalne cechy starzenia się włosów wśród różnych grup etnicznych.
Farby do włosów stały się bardzo popularne - czy to ze względu na chęć zmiany wyglądu, czy też ukrycie siwizny. Jednak niektóre metody koloryzacji obejmują barwniki, które mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska. Teraz uczeni proponują alternatywę - opracowali naturalną, nietoksyczną farbę do włosów pozyskiwaną ze skórek czarnej porzeczki, która jest tak trwała jak konwencjonalne produkty i zdolna do utrzymania barwy włosów, pomimo wielokrotnego mycia głowy.
Legenda głosi, że włosy Marii Antoniny stały się siwe przez jedną noc przed jej ścięciem w 1791 roku. Jakkolwiek legenda jest nieprawdziwa - włosy, które już wyrosły z mieszka włosowego, nie zmieniają koloru - nowe badanie pokazuje związek pomiędzy stresem psychologicznym i siwieniem włosów u ludzi.
Wraca moda na naturalny wygląd? Wiele kobiet decyduje się nie farbować naturalnych siwych włosów, aby czuć się autentycznie.
Siwe włosy mają związek ze zwiększonym ryzykiem chorób serca u mężczyzn.
Dla wielu ludzi, a szczegolnie dla kobiet, włosy stanowią ważny element całości ich wizerunku. Tymczasem nasza czupryna jest stale narażona na znaczne uszkodzenia spowodowane wieloma czynnikami, w tym: produktami do stylizacji, farbami do włosów, zabiegami prostowania lub kręcenia, czy ekspozycją na światło słoneczne. Z biegiem czasu włosy mogą stać się kruche i pozbawione blasku.
Od dawna przyspieszone siwienie włosów kojarzy się z wyższym poziomem stresu, w świecie naukowym jednak funkcjonuje kilka konkurencyjnych teorii na ten temat. Teraz najnowsze badania wykazują, że stres rzeczywiście powoduje wcześniejsze siwienie.
Co sprawia, że wraz z wiekiem włosy siwieją? Przekonania na ten temat są różne - wielu ludzi sądzi, że ma na to wpływ stres lub żal. Uczeni od jakiegoś czasu starają się odkryć przyczyny mechanizmów odpowiedzialnych za „posrebrzanie się" naszej czupryny. Oto kolejne ustalenia.
Wczesne łysienie u mężczyzn może oznaczać wyższe ryzyko chorób serca. Mężczyźni przedwcześnie siwiejący i z łysieniem androgenicznym powinni być dodatkowo monitorowani w zakresie choroby niedokrwiennej serca.
Od początków naszej historii poszukujemy eliksiru młodości, bo ludzkość od zawsze marzy o nieśmiertelności. Co prawda, eliksiru ciągle brak, ale udało nam się wiele dowiedzieć na temat starości i nieco ją odsunąć w czasie. Do pewnego stopnia odpowiada za nią niezależny od naszej woli mechanizm biologiczny, ale też w niemałej mierze możemy ten mechanizm regulować dzięki stylowi życia.
Uczeni sprawdzili czy wieloletnie farbowanie włosów może mieć związek z rozwojem raka. W szczególności wzięli pod uwagę nowotwór piersi, pęcherza i białaczkę.
Uczeni z University College London zidentyfikowali gen, który jest odpowiedzialny za siwienie.
Eksperci powtarzają niczym mantrę, że aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia i fizycznego, i psychicznego. To jednak nie wszystko - daje dobre rezultaty w zakresie działania anti-aging: skutecznie powstrzymuje starzenie się skóry.